РЕГИСТРИРАНИ 1.293 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 115.222 – ОЗДРАВЕНИ СЕ 339 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ СЕ 24 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:
Во последните 24 часа се направени 4.094 тестирања, а регистрирани се 1.293 нови случаи на КОВИД-19 во:Скопје – 626, Прилеп – 88, Велес – 60, Гостивар, Кавадарци и Битола – по 48, Тетово – 46, Штип – 41, Неготино – 36, Охрид – 34, Струмица – 33, Куманово – 28, Кочани – 23, Радовиш – 18, Гевгелија – 17, Пробиштип – 12, Валандово и Демир Капија – по 11, Кичево – 10, Делчево – 9, Струга, Крива Паланка и Берово – по 8, Крушево – 6, Ресен – 5, Богданци – 4, Свети Николе – 3, Дебар, Виница, Пехчево и Дојран – по 1.
Регистрирани се 339 оздравени пациенти од:Скопје – 220, Прилеп – 25, Гевгелија – 14, Тетово и Велес – по 9, Куманово – 8, Гостивар – 7, Струмица – 6, Крива Паланка и Богданци – по 5, Штип и Битола – по 4, Кичево, Берово и Демир Хисар – по 3, Кавадарци, Кочани, Пробиштип и Виница – по 2, Охрид, Неготино, Свети Николе, Ресен, Радовиш и Кратово – по 1 лице.
Пријавени се вкупно 24 починати лица, на возраст од 49 – 90 години и тоа: 14 пациенти од Скопје, од Прилеп – 2 и по едно починато лице се регистрира од Куманово, Битола, Кочани, Неготино, Радовиш, Берово, Богданци и Пехчево. Дваесет и три пациенти се починати во болнички услови, додека едно лице е починато во домашни услови.
Направени се 4.094 тестови преку: ИЈЗ-978, ЦЈЗ Скопје-55, ЦЈЗ Битола-97, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, Судска медицина-4, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–5, ГОБ 8-ми Септември-0, Жан Митрев (Филип Втори)-177, Авицена-330, Биотек-374, Систина-349, лабораторија Лаор–318, Синлаб-88, Ремедика-36, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.281.
Досега во земјата се направени вкупно 575.162 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 115.222, бројката на оздравени пациенти е 99.015, на починати е 3.388, а бројот на активни случаи изнесува 12.819.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)Скопје 51090, активни 6333Прилеп 6254, активни 866Куманово 6058, активни 437Тетово 5863, активни 396Гостивар 4137, активни 333Кавадарци 3954, активни 684Штип 3885, активни 228Велес 3842, активни 365Битола 3802, активни 364Охрид 3655, активни 488Струмица 2962, активни 232Струга 2538, активни 169Кочани 2014, активни 170Кичево 1845, активни 64Неготино 1654, активни 437Гевгелија 1532, активни 300Свети Николе 1156, активни 43Крива Паланка 989, активни 136Ресен 899, активни 100Дебар 807, активни 13Радовиш 802, активни 58Делчево 780, активни 58Берово 721, активни 70Пробиштип 609, активни 56Виница 543, активни 22Валандово 428, активни 56Крушево 387, активни 119Богданци 350, активни 63Кратово 303, активни 22Демир Хисар 303, активни 38Демир Капија 302, активни 69Македонски Брод 261, активни 9Пехчево 201, активни 13Македонска Каменица 194, активни 2Дојран 102, активни 6

Сподели на:

Related Posts