РЕГИСТРИРАН 301 НОВ СЛУЧАЈ СО КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 135.143, ОЗДРАВЕНИ 1.091, ПОЧИНАТИ 37 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:
Во последните 24 часа се направени 1.431 тестирања, а регистрирани се 301 нов случаји на КОВИД-19 во: Скопје – 174,Кавадарци -17, Велес -16, Прилеп -14, Куманово, Тетово и Штип – по 11, Гостивар – 8, Охрид – 7, Струга – 6, Кочани – 5, Кичево – 4, Виница – 3, Неготино, Свети Николе ,Берово и Делчево – по 2, Битола, Струмица, Гевгелија, Крива Паланка, Дебар и Демир Капија –по едно лице.

Регистрирани се 1.091 оздравен пациент од: Скопје – 429, Охрид – 107, Прилеп -74, Велес -42, Куманово 40, Штип и Струга – по 37, Битола – 36, Кавадарци – 34, Гостивар – 29, Гевгелија -26 , Крива Паланка -24, Тетово -23, Струмица – 17 , Неготино – 13, Кочани и Делчево – по 12, Берово, Пробиштип и Богданци – по 11 ,Валандаво – 10, Радовиш – 8, Дебар и Крушево – по 7, Кичево – 6, Свети Николе и Демир Капија – по 5, Ресен – 4, Виница, Кратово и Пехчево – по 3, Демир Хисар и Македонски Брод – по двајца и во Македонска Каменица по едно лице.

Пријавени се вкупно 37 починати лица: девет од Скопје (74г , 81г , 47г , 60г ,69г , 76г , 79г , 77г , 61г), шест од Прилеп ( 42г, 58г, 72г, 74г, 75г и 56г), по тројца од Тетово (65 г, 59 г и 57 г,) и Гевгелија (73 г, 65 г, и 56 г) , по двајца од Куманово (90г и 67г), Кавадарци (85г и 57г), Струмица (73г и 62г) и Виница (79г и 62г) и по еден починат од Битола (59г), Охрид (82г), Кичево (37г), Неготино (64 г), Свети Николе (79г), Крива Паланка (73 г) и Дебар ( 43г). При што, 36 пациенти се починати во болнички услови, додека еден пациент е починат во домашни услови.

Направени се 1.431 тест преку: ИЈЗ-183, ЦЈЗ Скопје-47, ЦЈЗ Битола-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-5, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ „8-ми Септември“-0, Институт за микробиологија–0, МАНУ-59, Жан Митрев (Филип Втори)-186, Авицена-0, Биотек-275, Систина-330, лабораторија Лаор-0, Синлаб – 0, Ремедика-0, Плодност – 0, Генеа – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 346 теста.

Во земјата, досега, се направени вкупно 643.004 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 135.167, бројката на оздравени пациенти е 110.388, на починати е 3.977, а бројот на активни случаи изнесува 20.802 лица.

Сподели на:

Related Posts