РЕГИСТРИРАНИ 356 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 89817, ОЗДРАВЕНИ 587 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ 15 ЛИЦA

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-171, Куманово-12, Тетово-19, Прилеп-15, Гостивар-6, Штип-7, Битола-4, Велес-10, Охрид-20, Струмица-8, Кавадарци-19, Струга-10,  Кочани-2, Кичево-10, Свети Николе-1, Гевгелија-3, Неготино-3, Ресен-3, Крива Паланка-3, Радовиш-3, Берово-4, Делчево-3, Пробиштип-7, Виница-3, Демир Хисар-1, Кратово-1, Крушево-4, Македонска Каменица-1, Демир Капија-1, Пехчево-2.

Институтот за јавно здравје регистрира 587 оздравени пациенти од: Скопје-426, Куманово-18, Тетово-7, Прилеп-12, Гостивар-14, Штип-8, Битола-11, Велес-13, Струмица-13, Кавадарци-19, Кочани-6, Кичево-8, Свети Николе-1, Гевгелија-2, Неготино-2, Крива Паланка-8, Радовиш-6, Берово-3, Пробиштип-5, Валандово-1, Богданци-2, Кратово-1 и Пехчево-1.

Починати се 15 лица, пет пациенти од Скопје (65, 64, 82, 60 и 66г), еден од Куманово (73г), три пациенти од Тетово (78, 36 и 61г), еден од Прилеп (69г), еден од Кавадарци (73г), еден од Кичево (51г), еден од Крива Паланка (79г), еден од Делчево (46г) и еден пациент од Кратово (59г).  Од нив двајца се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 89817, бројката на оздравени пациенти е 75387, на починати е 2754, а бројот на активни случаи изнесува 11676.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 39024, активни 6767• Куманово 5062, активни 429• Тетово 4994, активни 463• Прилеп 4497, активни 269• Гостивар 3552, активни 308• Штип 3454, активни 166• Битола 3178, активни 219• Велес 2980, активни 307• Охрид 2684, активни 387• Струмица 2487, активни 360• Кавадарци 2430, активни 365• Струга 2162, активни 185• Кочани 1704, активни 116• Кичево 1681, активни 151• Свети Николе 1062, активни 48• Гевгелија 957, активни 117• Неготино 948, активни 155• Дебар 725, активни 106• Ресен 715, активни 116• Крива Паланка 708, активни 66• Радовиш 679, активни 50• Берово 571, активни 52• Делчево 541, активни 157• Пробиштип 489, активни 35• Виница 479, активни 43• Валандово 325, активни 23• Демир Хисар 242, активни 14• Македонски Брод 239, активни 14• Богданци 214, активни 30• Кратово 210, активни 14• Крушево 196, активни 37• Македонска Каменица 190, активни 48• Демир Капија 180, активни 37• Пехчево 177, активни 15• Дојран 81, активни 7.

Направените 1906 теста се преку: ИЈЗ-468, ЦЈЗ Скопје-48,  Авицена-183, Биотек-134, МАНУ -120,  Жан Митрев (Филип Втори)-83, Систина со PCR метода -166, лабораторија Лаор –52, Судска медицина-9, ЦЈЗ Битола-60, Инфективна клиника-5, ГАК-0, Синлаб-38, Ремедика-16, лабораторија болница Козле-19, ЈЗУ (рапид тест) -504, УК Пулмологија со алергологија –1, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 437.267 тестирања на Ковид -19.

Сподели на:

Related Posts