РЕГИСТРИРАНИ 361 НОВ СЛУЧАЈ СО КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 88749, ОЗДРАВЕНИ 2116 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ 14 ЛИЦA

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2176 тестирања, а регистрирани се 361 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-164, Куманово-17, Тетово-12, Прилеп-15, Гостивар-16, Штип-8, Битола-4, Велес-16, Охрид-13, Струмица-9, Кавадарци-8, Струга-5, Кочани-9, Кичево-10, Гевгелија-2, Неготино-4, Делчево-6, Дебар-7, Крива Паланка-5, Ресен-9, Радовиш-4, Берово-7, Виница-1, Валандово-2, Македонски Брод-1, Кратово-3, Крушево-2, Пехчево-2.

Институтот за јавно здравје регистрира 2116 оздравени пациенти од: Скопје-1489, Куманово-6, Тетово-139, Прилеп-19, Гостивар-58, Штип-8, Битола-80, Велес-45, Охрид-3, Струмица-55, Кавадарци-35, Струга-5, Кочани-15, Кичево-33, Гевгелија-23, Неготино-26, Свети Николе-10, Делчево-16, Дебар-9, Ресен-13, Радовиш-5, Берово-1, Виница-6, Пробиштип-4, Валандово-3, Демир Хисар-9, Крушево-1.

Починати се 14 лица, шест пациенти од Скопје (55, 53, 80, 58, 61, 46г), еден од Куманово (75), двајца од Тетово (60 и 70г), еден од Прилеп (79г), еден од Охрид (55г), двајца пациенти од Струмица (73 и 69г) и еден пациент од Струга (77г). Од нив тројца се починати вон, останатите во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88749, бројката на оздравени пациенти е 71592, на починати е 2696, а бројот на активни случаи изнесува 14461. Oд вчера се регистрира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 38493, активни 8653• Куманово 4998, активни 487• Тетово 4950, активни 576• Прилеп 4455, активни 300• Гостивар 3531, активни 402• Штип 3429, активни 194• Битола 3166, активни 290• Велес 2949, активни 363• Охрид 2646, активни 452• Струмица 2465, активни 405• Кавадарци 2380, активни 436• Струга 2131, активни 195• Кочани 1696, активни 149• Кичево 1655, активни 167• Гевгелија 1244, активни 185 (81 заболени лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 214 на Богданци)• Неготино 1110, активни 209 (177 заболени лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)• Свети Николе 1061, активни 61• Делчево 716, активни 220 (188 заболени лица од ПЕ Делчево се жители на Македоснка Каменица)• Дебар 711, активни 132• Крива Паланка 702, активни 99• Ресен 701, активни 121• Радовиш 673, активни 77• Берово 564, активни 61• Виница 475, активни 53• Пробиштип 472, активни 30• Валандово 325, активни 30• Демир Хисар 240, активни 18• Македонски Брод 237, активни 17• Кратово 209, активни 17• Крушево 190, активни 36• Пехчево 175, активни 26.

Направените 2176 теста се преку: ИЈЗ-352, ЦЈЗ Скопје-78,  Авицена-274, Биотек-206, МАНУ -106,  Жан Митрев (Филип Втори)-124, Систина со PCR метода -196, лабораторија Лаор –128, Судска медицина-2, ЦЈЗ Битола-77, Инфективна клиника-2, ГАК-0, Синлаб-46, Ремедика-24, лабораторија болница Козле-36, ЈЗУ (рапид тест) -525, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 430.182 тестирања на Ковид -19.

*При проверка на системот нотирани се до сега неевидентирани оздравени случаи, кои се прикажани збирно со денешните во дневната статистика.

Сподели на:

Related Posts