РЕГИСТРИРАНИ 400 НОВИ СЛУЧАИ СО КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 89392, ОЗДРАВЕНИ 206 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ 11 ЛИЦA

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2327 тестирања, а регистрирани се 400 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-198, Куманово-28, Тетово-16, Прилеп-14, Гостивар-9, Штип-8, Битола-7, Велес-14, Охрид-12, Струмица-7, Кавадарци-19, Струга-7, Кочани-5, Кичево-8, Гевгелија-1, Неготино-2, Дебар-10, Ресен-4, Крива Паланка-4, Радовиш-3, Берово-3, Делчево-8, Пробиштип-6, Македонски Брод-2, Крушево-2, Македонска Каменица-1, Демир Капија-2.

Институтот за јавно здравје регистрира 206 оздравени пациенти од: Скопје-146, Куманово-4, Тетово-3, Прилеп-1, Гостивар-5, Штип-2, Битола-4, Велес-3, Струмица-2, Кавадарци-1, Кочани-12, Кичево-2, Гевгелија-1, Дебар-1, Радовиш-13, Делчево-1, Пробиштип-3, Македонска Каменица-2.

Починати се 11 лица, пет пациенти од Скопје (82, 63, 75, 74 и 53г.), еден пациент од Битола (66г), од Струмица (70г.), Кавадрци (55г), еден пациент од Струга (77г), еден од Кочани (71г) и еден од Пехчево (71г.). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 89392, бројката на оздравени пациенти е 73983, на починати е 2726, а бројот на активни случаи изнесува 12683. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 38809, активни 7352• Куманово 5046, активни 479• Тетово 4973, активни 481• Прилеп 4482, активни 315• Гостивар 3542, активни 336• Штип 3443, активни 178• Битола 3174, активни 256• Велес 2970, активни 346• Охрид 2664, активни 367• Струмица 2479, активни 389• Кавадарци 2408, активни 412• Струга 2148, активни 171• Кочани 1702, активни 130• Кичево 1670, активни 158• Свети Николе 1060, активни 52• Гевгелија 954, активни 130• Неготино 944, активни 175• Дебар 724, активни 127• Ресен 712, активни 116• Крива Паланка 705, активни 92• Радовиш 676, активни 64• Берово 567, активни 60• Делчево 538, активни 155• Пробиштип 482, активни 33• Виница 476, активни 44• Валандово 325, активни 29• Демир Хисар 241, активни 13• Македонски Брод 239, активни 17• Богданци 214, активни 38• Кратово 209, активни 16• Крушево 192, активни 34• Македонска Каменица 189, активни 47• Демир Капија 179, активни 38• Пехчево 175, активни 25• Дојран 81, активни 8.

Направените 2327 теста се преку: ИЈЗ-455, ЦЈЗ Скопје-38,  Авицена-235, Биотек-290, МАНУ -139,  Жан Митрев (Филип Втори)-100, Систина со PCR метода -189, лабораторија Лаор –90, Судска медицина-9, ЦЈЗ Битола-57, Инфективна клиника-0, ГАК-0, Синлаб-33, Ремедика-24, лабораторија болница Козле-20, ЈЗУ (рапид тест) -642, УК Пулмологија со алергологија –6, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 434.568 тестирања на Ковид -19.

Сподели на:

Related Posts