РЕГИСТРИРАНИ 908 НОВИ СЛУЧАИ СО КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 145.909, ОЗДРАВЕНИ 732, ПОЧИНАТО 31 ЛИЦЕ

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје:
Во последните 24 часа се направени 3.616 тестирања, а регистрирани се 908 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 367, Битола – 71, Куманово – 64, Прилеп – 49, Штип – 40, Велес и Охрид – по 39, Тетово – 38, Струмица – 24, Гостивар – 21, Кичево – 19, Кочани – 18, Кавадарци – 16, Гевгелија – 14, Свети Николе и Виница – по 11, Крива Паланка и Дебар – по 10, Неготино – 9, Струга – 8, Берово, Пробиштип, Валандово и Богданци – по 4, Ресен и Делчево – по 3, Радовиш, Крушево и Кратово – по 2, Демир Хисар и Македонски Брод – по едно лице.

Регистрирани се 732 оздравени пациенти од: Скопје – 339, Куманово и Прилеп – по 56, Битола -43, Велес – 37, Тетово – 35, Гостивар -29 , Штип – 25, Кочани и Кичево – по 16, Берово – 15, Гевгелија – 14, Ресен, Радовиш и Пробиштип – по 7, Виница – 6 , Струмица и Свети Николе – по 5, Крива Паланка – 4, Валандово – 3, Делчево – 2, Крушево, Богданци, Демир Хисар, Македонски Брод и Дојран – по едно лице.

Пријавени се вкупно 31 починато лице: 11 од Скопје (89г, 84г, 76г, 75г, 72г,72г, 70г, 68г, 62г, 51г, 48г), по четворица од Прилеп (87г, 83г, 82г, 68г) и Кичево (81г, 70г, 60г, 59г), тројца од Битола (68г,62г, 61г ), по двајца од Тетово (80г и 60г) и Охрид (84г и 80г) и по еден починат од Велес (82г), Кавадарци (82г), Струга (76 г), Свети Николе (88 г) и Македонски Брод (73г). Од починатите 30 пациенти, се починати во болнички, а само еден пациент е починат во домашни услови.

Направени се 3.616 теста преку: ИЈЗ – 565, ЦЈЗ Скопје – 81, ЦЈЗ Битола – 105, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 4, Судска медицина – 7, лабораторија болница Козле – 11, УК Пулмологија со алергологија – 6, ГОБ 8-ми Септември – 21, Институт за микробиологија – 75, МАНУ – 121, Жан Митрев (Филип Втори) – 140, Авицена – 418, Биотек – 287, Систина – 230, лабораторија Лаор – 288, Синлаб – 50, Ремедика – 30, Плодност – 64, Генеа – 5, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.108 теста. Во земјата, досега, се направени вкупно 684.888 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 145.909, бројката на оздравени пациенти е 121.439, на починати е 4.388, а бројот на активни случаи изнесува 20.082 лица.

Сподели на:

Related Posts