РЕГИСТРИРАНИ 1.394 НОВИ СЛУЧАИ СО КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 134.134, ОЗДРАВЕНИ 479, ПОЧИНАТИ 45 ЛИЦА

Во последните 24 часа се направени 4.920 тестирања, а регистрирани се 1.394 нови случаи со КОВИД-19 во: Скопје – 592, Куманово – 104, Битола – 101 ,Прилеп – 63,Велес – 60, Кавадарци – 50, Охрид – 39, Тетово -38, Штип – 37, Гостивар – 35, Струмица – 31, Кичево – 30, Кочани – 24, Неготино – 21, Свети Николе и Ресен – по 19, Гевгелија – 18, Струга – 17, Радовиш и Берово – по 14, Делчево и Виница – по 11, Крива Паланка – 10 ,Валандово – 8, Богданци – 6, Демир Капија – 5, Македонски Брод – 4, Дебар – 3, Пробиштип,Кратово и Пехчево – по 2, Крушево, Демир Хисар,Македонска Каменица и Дојран – по едно лице.

Регистрирани се 479 оздравени пациенти од:Скопје – 245, Прилеп – 35, Кавадарци – 27, Куманово и Велес – по 21, Битола и Свети Николе – по 15,Гостивар,Струмица и Гевгелија – по 12, Кочани – 11, Неготино -10, Тетово – 9, Берово,Валандово и Богданци – по 6, Пробиштип – 4, Кичево – 3 , Македонски Брод – 2, Штип,Ресен,Радовиш, Виница, Крушево, Кратово и Пехчево – по едно лице.

Пријавени се вкупно 45 починати лица: 15 од Скопје ( 95г , 88г , 88г , 87г ,84г , 84г , 83г , 76г , 74г , 74г , 72г , 69г , 69г , 60г и 50г ), по четворица од Прилеп (82г , 71г , 56г , 54г), по тројца од Тетово (80г , 75г , 74г) и Гостивар (80г ,74г, 66г) , по двајца од Битола ( 79г и 71г), Куманово (76г и 67г ), Струмица (74г и 66г), Кочани (68г и 63г) и Кичево ( 71г и 61г), по еден починат од Кавадарци (65г), Штип (50г), Гевгелија (65г), Велес (83г), Ресен (70г), Радовиш (65г), Виница (70 г), Валандово (60г), Демир Капија(72г) и Демир Хисар (66г). При што, 44 пациенти се починати во болнички услови, додека еден пациент е починат во домашни услови.

Направени се 4.920 тестови преку: ИЈЗ-790, ЦЈЗ Скопје-84, ЦЈЗ Битола-101, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-4, лабораторија болница Козле-11, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–152, МАНУ-164, Жан Митрев (Филип Втори)-220, Авицена-352, Биотек-353, Систина-339, лабораторија Лаор-509, Синлаб – 122, Ремедика-58, Плодност – 63, Генеа – 6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.589 тестови.
Во земјата досега се направени вкупно 638.327 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 134.134, бројката на оздравени пациенти е 108.676, на починати е 3.905, а бројот на активни случаи изнесува 21.553 лица.

Сподели на:

Related Posts