РЕГИСТРИРАНИ СЕ 872 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 108.350 – ОЗДРАВЕНИ СЕ 412 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ СЕ 22 ЛИЦА

Во последните 24 часа се направени 3.394 тестирања, а регистрирани се 872 нови случаи на ковид-19 во:-Скопје 459 -Прилеп 51 -Кавадарци 35 -Куманово, Битола и Охрид по 33 -Тетово 31 -Гостивар 28 -Штип 24 -Неготино и Берово по 15 -Велес 14-Крива Паланка 13 -Струмица и Струга по 11-Крушево 9 -Демир Хисар 8 -Гевгелија 7 -Кочани, Радовиш и Пробиштип по 6 -Кичево, Ресен и Богданци по 5 -Свети Николе 3 -Виница, Валандово, Кратово, Демир Капија, Македонски Брод и Дојран по 1Починати се 22 лица, по 9 пациенти од Скопје (66г,69г,78г,87г,75г,80г,75г,70г,73г), 4 пациенти од Прилеп(67г,86г,89г,45г), 2 пациенти од Гевгелија(73г,73г) и по 1 пациент од Тетово (72г), Велес (73г), Охрид (79г), Кочани (72г), Кичево (70г), Делчево (75г) и Струмица (70г). Сите пациенти се починати во болнички услови.Регистрирани се 412 оздравени пациенти од:-Скопје 179 -Охрид 44 -Струга 34 -Прилеп 33 -Куманово 23 -Тетово 18 -Битола 13 -Струмица по 12 -Гостивар 10 -Гевгелија 8 -Велес 6 -Штип 5 -Крива Паланка, Делчево и Пробиштип по 4 -Дебар и Кичево по 3 -Ресен, Виница и Кратово по 2 -Неготино, Крушево и Богданци по 1Досега во земјата се направени вкупно 548.210 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 108.350, бројката на оздравени пациенти е 95.822, на починати е 3.228, а бројот на активни случаи изнесува 9.300.

Сподели на:

Related Posts