РЕГИСТРИРАНИ 984 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 67311, ОЗДРАВЕНИ 631–ПОЧИНАТИ 24 ЛИЦА

Во последните 24 часа се направени 2995 тестирања и се регистрирани 984 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-398, Куманово-47, Дебар-11, Штип-46, Прилеп-59, Тетово-44, Струга-15, Велес-32, Битола-46, Охрид-28, Кавадарци-29, Гостивар-46, Гевгелија-22, Струмица-24, Крива Паланка-3, Радовиш-8, Крушево-1, Кочани-11, Пробиштип-4, Демир Хисар-1, Македонски Брод-3, Пехчево-2, Берово-15, Валандово-2, Виница-1, Делчево-26, Кратово-4, Свети Николе-8, Кичево-22, Ресен-11, Неготино-15.  
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 631 оздравени пациенти од: Скопје-264, Куманово-45, Штип-34, Прилеп-45,  Велес-38, Битола-51, Кавадарци-18, Гевгелија-4, Струмица-26, Крива Паланка-3, Радовиш-3, Крушево-2, Кочани-9, Пробиштип-4, Демир Хисар-5, Македонски Брод-8, Валандово-3, Виница-3, Свети Николе-17, Кичево-30, Ресен-7 и Неготино-12.

Починати се 24 лица, дванаесет пациенти од Скопје (75, 64, 60, 71, 69, 79, 36, 35, 70, 61, 74, 80г), двајца од Куманово (62 и 77г), еден пациент од Струга (73г), еден од Велес (76г), тројца од Битола (60, 81 и 55г), еден од Охрид (63г), еден од Струмица (56г), еден од Крива Паланка (53г), еден од Кочани (42г) и еден пациент од Кичево (65г). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 67311, бројката на оздравени пациенти е 42872, на починати е 1901, а бројот на активни случаи изнесува 22538. Од вчера се евидентираат три контролни теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 29198, активни 10852• Куманово 3992, активни 900• Дебар 503, активни 137• Штип 2871, активни 539• Прилеп 3339, активни 1044• Тетово 4070, активни 1071• Струга 1603, активни 487• Велес 2178, активни 715• Битола 2373, активни 961• Охрид 1781, активни 615• Кавадарци 1438, активни 570• Гостивар 2820, активни 1105• Гевгелија 827, активни 279 (63 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 142 на Богданци и 12 се странски државјани)• Струмица 1842, активни 578• Крива Паланка 479, активни 149• Радовиш 465, активни 119• Крушево 143, активни 75• Кочани 1317, активни 255• Пробиштип 387, активни 94• Демир Хисар 208, активни 72• Македонски Брод 183, активни 42• Пехчево 107, активни 20• Берово 412, активни 114• Валандово 230, активни 66• Виница 386, активни 132• Делчево 532, активни 261 (154 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)• Кратово 169, активни 46• Свети Николе 891, активни 220• Кичево 1366, активни 458• Ресен 514, активни 208• Неготино 687, активни 354 (102 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија).

Направените 2995 теста се преку: ИЈЗ-781, ЦЈЗ Скопје-95,  Авицена-320, Биотек-245, МАНУ -179,  Жан Митрев (Филип Втори)-146, Систина со PCR метода -168, лабораторија Лаор –52, Судска медицина-55, ЦЈЗ Битола-54, Инфективна клиника-5, ГАК-0, Синлаб-65, Ремедика-29, лабораторија болница Козле-18, ЈЗУ (рапид тест) -779, УК Пулмологија со алергологија –4, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 347.080 тестирања на Ковид -19.

Сподели на:

Related Posts