Day: декември 22, 2020

ИЗВЕШТАЈ ИЈЗ 14 – 20 ДЕКЕМВРИ: НАМАЛУВАЊЕ НА БРОЈОТ НА НОВОДИЈАГНОСТИЦИРАН, ПОЧИНАТИ И ПРОЦЕНТОТ НА ПОЗИТИВНИ ОД ТЕСТИРАНИ

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 14 до 20 декември 2020г. тестирани се вкупно 15.607 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 1,6% во однос на минатата недела. Регистрирани сe 4.585 нови позитивни случаи од 35 градови во државата со намалување […]

РЕГИСТРИРАНИ 758 НОВИ СЛУЧАИ СО КОВИД-19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 79.190, ОЗДРАВЕНИ 944 – ПОЧИНАТИ 26 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2562 тестирања, а регистрирани се 758 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-324, Куманово-43, Штип-22, Прилеп-46, Тетово-21, Струга-27, Велес-26, Битола-23, Охрид-28, Кавадарци-36, Гостивар-32, Гевгелија-17, Струмица-26, Крива Паланка-3, Радовиш-5, Кочани-19, Пробиштип-1, Пехчево-2, Берово-2, Валандово-8, Виница-2, Делчево-8, Кратово-4, Свети Николе-6, Кичево-14, Ресен-2, Неготино-11.  Денеска Институтот за јавно […]

РЕГИСТРИРАНИ 129 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 78434, ОЗДРАВЕНИ 1122 – ПОЧИНАТИ 22 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 591 тестирања, а регистрирани се 129 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје-63, Куманово-4, Штип-4, Прилеп-14, Тетово-7, Велес-4, Битола-1, Охрид-2, Кавадарци-12, Гостивар-2, Гевгелија-4, Струмица-1, Крива Паланка-1, Радовиш-1, Кочани-1, Пехчево-1, Берово-1, Виница-1, Делчево-1, Кичево-3, Неготино-1.   Институтот за јавно здравје регистрираше 1.122 оздравени пациенти од: Скопје-275, […]