РЕГИСТРИРАНИ 129 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 78434, ОЗДРАВЕНИ 1122 – ПОЧИНАТИ 22 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 591 тестирања, а регистрирани се 129 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје-63, Куманово-4, Штип-4, Прилеп-14, Тетово-7, Велес-4, Битола-1, Охрид-2, Кавадарци-12, Гостивар-2, Гевгелија-4, Струмица-1, Крива Паланка-1, Радовиш-1, Кочани-1, Пехчево-1, Берово-1, Виница-1, Делчево-1, Кичево-3, Неготино-1.  

Институтот за јавно здравје регистрираше 1.122 оздравени пациенти од: Скопје-275, Куманово-29, Дебар-35, Штип-25, Прилеп-67,  Тетово-34,  Струга-3, Велес-51, Битола-89, Охрид-8, Кавадарци-84, Гостивар-43, Гевгелија-20, Струмица-15, Крива Паланка-14, Радовиш-7, Крушево-2, Кочани-17, Пробиштип-13, Демир Хисар-5, Пехчево-7, Берово-21, Валандово-3, Виница-41, Делчево- 79, Свети Николе-11, Кичево-62, Ресен-24 и Неготино-38.

Починати се 22 лица, три пациенти од Скопје (44, 61 и 67г.), еден од Куманово (88г.), еден од Дебар (43г.), од Штип (64г.), пријавени се девет пациенти од Прилеп од кои тројца се починати во изминатото деноноќие (85, 81, 87, 87, 70, 96, 69, 79 и 68г.),  двајца од Струга (86 и 78г.), еден пациент од Велес (75г.), од Битола (58г.), од Гевгелија (72г.), од ПЕ Делчево/ Македонска Каменица (86г.) и еден пациент од Кичево (69г.). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 78434, бројката на оздравени пациенти е 55155, на починати е 2314, а бројот на активни случаи изнесува 20965.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 33844, активни 11609• Куманово 4469, активни 576• Дебар 590, активни 139• Штип 3193, активни 362• Прилеп 3945, активни 792• Тетово 4609, активни 970• Струга 1904, активни 404• Велес 2603, активни 568• Битола 2867, активни 716• Охрид 2218, активни 627• Кавадарци 1892, активни 557• Гостивар 3231, активни 657• Гевгелија 1060 активни 314 (71 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 180 на Богданци и 12 се странски државјани)• Струмица 2158, активни 619• Крива Паланка 567, активни 121• Радовиш 578, активни 133• Крушево 155, активни 68• Кочани 1516, активни 254• Пробиштип 428, активни 52• Демир Хисар 227, активни 39• Македонски Брод 208, активни 33• Пехчево 129, активни 15• Берово 469, активни 76• Валандово 274, активни 55• Виница 430, активни 65• Делчево 643, активни 211 (177 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)• Кратово 181, активни 24• Свети Николе 1010, активни 146• Кичево 1512, активни 275• Ресен 600, активни 149• Неготино 924, активни 339 (147 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија).

Направените 591 теста се преку: ИЈЗ-135, ЦЈЗ Скопје-28,  Авицена-0, Биотек-0, МАНУ -79,  Жан Митрев (Филип Втори)-93, Систина со PCR метода -155, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Инфективна клиника-2, ГАК-26, Синлаб-0, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -73, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 381.207 тестирања на Ковид -19.

Активни случаи по општини Скопје (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

-Гази Баба – 1712; Аеродром – 1589; Кисела Вода – 1560; Карпош – 1522; Центар – 1309; Ѓорче Петров – 1071; Чаир – 697; Бутел – 591; Илинден – 312; Шуто Оризари – 187; Сарај – 176; Петровец – 113; Зелениково – 110; Чучер Сандево – 103; Сопиште – 85; Студеничани – 59; Арачиново – 23; Странец – 274; Нераспределени – 116 лица.

Сподели на:

Related Posts