РЕГИСТРИРАНИ 758 НОВИ СЛУЧАИ СО КОВИД-19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 79.190, ОЗДРАВЕНИ 944 – ПОЧИНАТИ 26 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2562 тестирања, а регистрирани се 758 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-324, Куманово-43, Штип-22, Прилеп-46, Тетово-21, Струга-27, Велес-26, Битола-23, Охрид-28, Кавадарци-36, Гостивар-32, Гевгелија-17, Струмица-26, Крива Паланка-3, Радовиш-5, Кочани-19, Пробиштип-1, Пехчево-2, Берово-2, Валандово-8, Виница-2, Делчево-8, Кратово-4, Свети Николе-6, Кичево-14, Ресен-2, Неготино-11.  
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 944 оздравени пациенти од: Скопје-270, Куманово-51, Дебар-24, Штип-25, Прилеп-69,  Тетово-36,  Струга-43, Велес-51, Битола-53, Охрид-46, Кавадарци-53, Гостивар-44, Гевгелија-30, Струмица-20, Крива Паланка-6, Радовиш-12, Кочани-19, Пробиштип-7, Демир Хисар-1, Пехчево-2, Берово-8, Валандово-6, Кратово-3, Свети Николе-15, Кичево-19, Ресен-13 и Неготино-18.

Починати се 26 лица, седум пациенти од Скопје (42, 65, 74, 83, 69, 80 и 86г), двајца од Куманово (87 и 52г), еден од Дебар (80г), пет од Прилеп (65, 79, 65, 61 и 76г), еден од Струга (62г), двајца од Битола (77 и 69г), четири пациенти од Охрид (62, 70, 57 и 81г), еден од Свети Николе (65г), двајца од Кичево (64 и 77г) и еден пациент од Неготино (74г). Од нив двајца се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 79190, бројката на оздравени пациенти е 56099, на починати е 2340, а бројот на активни случаи изнесува 20751. Од вчера се регистрираат два контролни теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 34165, активни 11653• Куманово 4511, активни 565• Дебар 590, активни 114• Штип 3215, активни 359• Прилеп 3992, активни 765• Тетово 4631, активни 956• Струга 1931, активни 387• Велес 2630, активни 544• Битола 2889, активни 683• Охрид 2245, активни 604• Кавадарци 1928, активни 540• Гостивар 3263, активни 645• Гевгелија 1077 активни 301 (73 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 183 на Богданци и 12 се странски државјани)• Струмица 2184, активни 625• Крива Паланка 570, активни 118• Радовиш 583, активни 126• Крушево 155, активни 68• Кочани 1536, активни 255• Пробиштип 429, активни 46• Демир Хисар 227, активни 38• Македонски Брод 208, активни 33• Пехчево 131, активни 15• Берово 471, активни 70• Валандово 282, активни 57• Виница 432, активни 67• Делчево 651, активни 219 (179 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)• Кратово 185, активни 25• Свети Николе 1016, активни 136• Кичево 1526, активни 268• Ресен 602, активни 138• Неготино 935, активни 331 (150 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија).

Направените 2562 теста се преку: ИЈЗ-446, ЦЈЗ Скопје-75,  Авицена-271, Биотек-256, МАНУ -119,  Жан Митрев (Филип Втори)-175, Систина со PCR метода -180, лабораторија Лаор –31, Судска медицина-8, ЦЈЗ Битола-32, Инфективна клиника-1, ГАК-14, Синлаб-66, Ремедика-38, лабораторија болница Козле-18, ЈЗУ (рапид тест) -830, УК Пулмологија со алергологија –2, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 383.769 тестирања на Ковид -19.

Сподели на:

Related Posts