Day: јануари 29, 2021

МИНИСТЕРОТ ФИЛИПЧЕ СЕ СРЕТНА СО НОВОНАЗНАЧЕНИОТ АМБАСАДОР НА ЈАПОНИЈА САВАДА

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче се сретна со новоназначениот амбасадор на Јапонија, неговата екселенција Хиронори Савада. Ова беше прва средба на министерот со новиот амбасадор. На средбата се разговараше за актуелната ситуација со пандемијата со Ковид-19 во нашата држава и во Јапонија и за долгогодишната успешна соработка меѓу двете држави. Се разговараше и во […]

ПРИМАРНА ПРЕВЕНЦИЈА НА РАКОТ НА ГРЛО НА МАТКА Е ВАКЦИНАЦИЈАТА СО ХПВ ВАКЦИНА – ЈАНУАРИ ПОСВЕТЕН НА БОРБА ПРОТИВ РАКОТ НА ГРЛОТО НА МАТКАТА

Доктор Горан Димитров, претседател на Македонското здружение за цервикална патологија и колпоскопија потенцира дека примарната превенција од ракот на грлото на матката е вакцинација со ХПВ вакцина. -Постојат неколку типа на ХПВ вакцини, двовалентна, четиривалентна и деветовалентна. Секундарна превенција претставува скрининг за цервикален карцином. Скринингот се спроведува со правење на ПАП тест и/или ХПВ типизација, […]

КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ ПРЕПОРАЧА ДА ПРОДОЛЖАТ ДОСЕГАШНИТЕ МЕРКИ ЗА УГОСТИТЕЛСКИТЕ ОБЈЕКТИ И ЗА АДМИНИСТРАЦИЈАТА

Комисијата за заразни болести, на денешниот состанок препорача да останат на сила истите досегашни мерки за заштита од натамошно ширење на КОВИД-19 вирусот. Комисијата препорача да не се менува работното време на угостителските објекти и истите да продолжат да работат до 21:00 часот.Работата во државна и јавна администрација, општините и судовите, согласно принципот на работа […]

РЕГИСТРИРАНИ 336 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 91891, ОЗДРАВЕНИ 385 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ 10 ЛИЦA

Министерството за здравство информира согласно податоците од Инситутот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 1.964 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 145, Кавадарци – 27, Охрид – 25, Прилеп – 17, Тетово – 15, Куманово – 13, Велес – 13, Битола – 12, Делчево – 10, […]