РЕГИСТРИРАНИ 336 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 91891, ОЗДРАВЕНИ 385 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ 10 ЛИЦA

Министерството за здравство информира согласно податоците од Инситутот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 1.964 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје – 145, Кавадарци – 27, Охрид – 25, Прилеп – 17, Тетово – 15, Куманово – 13, Велес – 13, Битола – 12, Делчево – 10, Струга – 10, Гостивар – 7, Гевгелија – 5, Берово – 5, Струмица – 4, Ресен – 4, Радовиш – 4, Кичево – 3, Свети Николе – 3, Неготино – 3, Крива Паланка – 2, Пробиштип – 2, Македонска Брод – 2, Крушево – 2, Демир Капија – 2, Кочани – 1.

Регистрирани се 385 оздравени пациенти од:Скопје – 213, Прилеп – 27 , Куманово – 23, Кавадарци – 23, Тетово – 17, , Велес – 15, Штип – 12, Кочани – 9, Дебар – 7, Крива Паланка – 5, Радовиш – 5 ,  Битола – 4, Кичево – 4, Гостивар – 3, Берово – 3, Демир Капија – 3, Свети Николе – 2, Гевгелија – 2, Пробиштип – 2, Кратово – 2, Охрид – 1 , Неготино – 1 , Македонски Брод – 1 , Крушево –1 .

Починати се 10 лица, пет пациенти од Скопје (53,61,81,84 и 86г), по еден од Кавадарци (72г), Гостивар (61г), Кочани (49г), Охрид (83г) и Прилеп (68г). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Направените 1964 теста се преку: ИЈЗ-417, ЦЈЗ Скопје-56, Авицена-153, Биотек-144, Жан Митрев (Филип Втори)-92, Систина-149, лабораторија Лаор–183, МАНУ-112, Судска медицина-3, ЦЈЗ Битола-49, Инфективна клиника-4, ГАК-0, Синлаб-35, Ремедика-18, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)-545, УК Пулмологија со алергологија–4, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 449.995 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 9.1891, бројката на оздравени пациенти е 80.393, на починати е 2.831, а бројот на активни случаи изнесува 8.667. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 40006, активни 4715• Куманово 5166, активни 364• Тетово 5065, активни 314• Прилеп 4551, активни 181• Гостивар 3607, активни 225• Штип 3491, активни 133• Битола 3215, активни 164• Велес 3069, активни 260• Охрид 2786, активни 390• Кавадарци 2560, активни 323• Струмица 2523, активни 282• Струга 2199, активни 160• Кочани 1718, активни 74• Кичево 1713, активни 127• Свети Николе 1075, активни 33• Гевгелија 983, активни 101• Неготино 960, активни 94• Дебар 753, активни 85• Ресен 734, активни 94• Крива Паланка 721, активни 44• Радовиш 697, активни 45• Делчево 601, активни 165• Берово 589, активни 45• Пробиштип 507, активни 41• Виница 489, активни 34• Валандово 325, активни 11• Демир Хисар 243, активни 6• Македонски Брод 244, активни 12• Богданци 224, активни 27• Кратово 220, активни 18• Крушево 205, активни 30• Демир Капија 197, активни 32• Македонска Каменица 190, активни 20• Пехчево 183, активни 13• Дојран 82, активни 5 лица.

Сподели на:

Related Posts