Day: мај 31, 2021

РЕГИСТРИРАНИ 3 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 155.272, ОЗДРАВЕНИ 45, ПОЧИНАТИ 5 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 1.325 тестирања, а регистрирани се 3 нови случаи на КОВИД-1, сите во Скопје.Регистрирани се 45 оздравени пациент од:Скопје – 24, Битола – 6, Куманово и  Радовиш – по 4, Виница – 3, Тетово, Кавадарци, Кочани и Кичево – […]

КРИЗНИОТ ШТАБ ГИ ПРИФАТИ ПРЕПОРАКИТЕ НА КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ – ОД 1 ЈУНИ ОЛАБАВУВАЊЕ НА МЕРКИТЕ

Главниот координативен Ковид 19 кризен штаб ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести за олабавување на мерките, почнувајќи од 1 јуни 2021 година и ги предлага на конечно усвојување на утрешната Владина седница: Се укинува мерката носење на заштитна маска на отворено со препорака за носење на маска кога лицата се во поголема група. […]

УСПЕШНО ИЗВРШЕНА ТРЕТА ТРАНСПЛАНТАЦИЈА – ПОЧНА ДА ЧУКА НОВОТО СРЦЕ ТРАНСПЛАНТИРАНО КАЈ 39-ГОДИШНА ПАЦИЕНТКА

Министерството за здравство ја информира јавноста, на Клиниката за кардиохирургија е извршена третата трансплантација на срце во историјата на нашата држава. Операцијата беше извршена врз 39 годишна жена, со вродена срцева маана, кoја подолго време чекаше донор. Станува збор за тешка операција, која траеше 5 часа. Донираното срце е од починат пациент чие семејство ја […]

РЕГИСТРИРАНИ 23 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 155.269, ОЗДРАВЕНИ 1.191, ПОЧИНАТИ 10 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 2.755 тестирања, а регистрирани се 23 нови случаи на КОВИД-19 во:Скопје – 15, Куманово и Прилеп – по 2, Охрид, Струмица, Кичево и Кратово – по 1.Регистрирани се 1.191 оздравени пациент од:Скопје – 475, Куманово – 115, Битола – […]

РЕГИСТРИРАНИ 33 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 155.246, ОЗДРАВЕНИ 92, ПОЧИНАТИ 11 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 3.777 тестирања, а регистрирани се 33 нови случаи на КОВИД-19 во:Скопје – 13, Куманово – 4, Тетово, Охрид и Кичево – по 3, Прилеп и Радовиш – по 2, Битола, Штип и Дебар – по 1.Регистрирани се 92 оздравени […]