РЕГИСТРИРАНИ 3 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 155.272, ОЗДРАВЕНИ 45, ПОЧИНАТИ 5 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 1.325 тестирања, а регистрирани се 3 нови случаи на КОВИД-1, сите во Скопје.
Регистрирани се 45 оздравени пациент од:Скопје – 24, Битола – 6, Куманово и  Радовиш – по 4, Виница – 3, Тетово, Кавадарци, Кочани и Кичево – по едно лице.
Пријавени се вкупно 5 починати лица: по едно лице од Скопје (72г), Радовиш (81г), Тетово (69г), Штип (50г) и Пробиштип (72г).Од пријавените, едно лице  е починато  во домашни, а останатите 4 во болнички услови.

Направени се 1.325 тестови преку: ИЈЗ-151, ЦЈЗ Скопје-27, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0,ЦЈЗ Куманово – 0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, МАНУ-0, Жан Митрев (Филип Втори)-127, Авицена-152, Биотек-236, Систина-183, лабораторија Лаор-0, Синлаб-45, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа–0, Никоб лаб-0, ВФВ Медикал-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 404 тестови. Во земјата, досега, се направени вкупно 796.157 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.272, бројката на оздравени пациенти е 148.709, на починати е 5.413, а бројот на активни случаи изнесува 1.150 лица.

Сподели на:

Related Posts