Day: јуни 11, 2021

РЕГИСТРИРАНИ 20 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 155.507, ОЗДРАВЕНИ 30, ПРИЈАВЕНИ ДВЕ ПОЧИНАТИ ЛИЦА

Во последните 24 часа се направени 2.885 тестирања, а регистрирани се 20 нови случаи на КОВИД-19 од: • Куманово – 5• Скопје и Битола – по 4• Тетово – 3• Прилеп, Охрид, Кичево и Крива Паланка – по 1 едно лице. Пријавени се две починати лица: од Скопје (63г и 78г).Регистрирани се 30 оздравени пациент […]

ВКУПНО АПЛИЦИРАНИ 431.174 ДОЗИ ВАКЦИНИ, РЕВАКЦИНИРАНИ 177.020 ГРАЃАНИ

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Вкупно се аплицирани 431.174 дози вакцини, а ревакцинирани се 177.020 граѓани. Вчера вкупно се вакцинирале 10.065 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 1.450 граѓани. Бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 447.543 граѓани. Со последните бројки 48% од населението над […]