Day: јули 1, 2021

ДОЕСЕГА АПЛИЦИРАНИ 557.400 ДОЗИ ВАКЦИНИ, РЕВАКЦИНИРАНИ 223.014 ЛИЦА

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Вкупно, досега се аплицирани 557.400 дози вакцини, а ревакцинирани се 223.014 граѓани. Вчера вкупно се вакцинирале 14.525 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 12.409 граѓани. Бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 472.159 граѓани. Со последните бројки 52% од населението […]

ПРИСТИГНАА 500 ИЛЈАДИ ВАКЦИНИ ОД ПРОИЗВОДИТЕЛОТ „СИНОВАК“

На скопскиот аеродром пристигнаа 500 илјади вакцини набавени од производителот „Синовак“. Вакцините се соодветно складирани во поликлиниката „Јане Сандански“ и на Институтот за судска медицина, каде има доволно капацитет да се сместат во ладните соби по што се дистрибуирани до пунктовите низ државата, согласно закажаните термини за вакцинација. Ова е најголемо количество вакцини, коешто одеднаш […]

РЕГИСТРИРАНИ ПЕТ НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 155.689 – ОЗДРАВЕНИ 86 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТО ЕДНО ЛИЦЕ

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 2.531 тестирање, а регистрирани се пет нови случаи на КОВИД-19:Скопје – 2, Велес, Кавадарци и Берово – по едно лице.Регистрирани се 86 оздравени пациент од: Скопје – 31, Куманово и Прилеп – по 12, Тетово – 7, Гостивар и […]

РЕГИСТРИРАНИ ДВА СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 155.684 – НЕМА ОЗДРАВЕНИ ПАЦИЕНТИ – НЕМА ПОЧИНАТИ ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 2.216 тестирања, а регистрирани се 2 нови случаи на Ковид-19 од Скопје.Не се регистрирани оздравени пациенти.Не се регистрирани починати лица. Направени се 2.216 тестови преку: ИЈЗ-102, ЦЈЗ Скопје-38, ЦЈЗ Битола-34, ЦЈЗ Прилеп-27, ЦЈЗ Тетово–18, ЦЈЗ Куманово–30, Клиника за инфективни […]