РЕГИСТРИРАНИ 72 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 89463, ОЗДРАВЕНИ 1023 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ 13 ЛИЦA

Во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 45-Куманово 4-Тетово 4-Гостивар 4-Штип 4-Кавадарци 3-Струга 4-Кичево 1-Свети Николе 1-Неготино 1-Дебар 1Починати се 13 лица, четири пациенти од Скопје (74, 69, 93 и 87г), три од Прилеп (69, 76 и 57г), еден пациент од Велес (51г), еден од Неготино (80г), еден од Дебар (71г), еден од Радовиш (66г), еден од Македонски Брод (66г) и еден пациент од Кратово (76г).Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Институтот за јавно здравје регистрира 1023 оздравени пациенти од:-Скопје 511-Куманово 51-Тетово 32-Прилеп 46-Гостивар 29-Штип 17-Битола 34-Велес 38-Струмица 26-Кавадарци 50-Кочани 22-Кичево 11-Свети Николе 5-Гевгелија 15-Неготино 21-Дебар 22-Ресен 3-Крива Паланка 20-Радовиш 23-Берово 9-Делчево 1-Пробиштип 3-Виница 4 -Валандово 5-Македонски Брод 2-Богданци 6-Крушево 3-Демир Капија 2-Пехчево 11-Дојран 1Досега во земјата се направени вкупно 435.361 тестирања на Ковид -19.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 89463, бројката на оздравени пациенти е 74800, на починати е 2739, а бројот на активни случаи изнесува 11924.

Сподели на:

Related Posts