ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИИ

ФИЛИПЧЕ: 31 ЗАБОЛЕН НА КОРОНАВИРИС, ПОЗИТИВНИ НА ВИРУСОТ И ЗДРАВСТВЕНИ РАБОТНИЦИ, 17.03.2020

Министерот Филипче: Потврдени резултатите на Корона вирус на тројца пациенти – вкупно 26 во моментов, граѓаните строго да се придржуваат до мерките и препораките за превенција, 17.03.2020

Пет нови случаи на Корона вирус во земјата, утре контролен тест за уште две лица кои се тестирале на Клиниката „Жан Митрев“, 16.03.2020

Нема новодијагностицирани пациенти – од денеска се воведува телефонска психолошка поддршка за граѓани и ранливи групи од Клиниката за психијатрија, 16.03.2020

Министерот Филипче: На корона вирус се тестираат нови 7 пациенти, располагаме со 120 респиратори, 15.03.2020

Филипче: 6 нови пациенти позитивни на корона вирус, досега 18 пациенти дијагностицирани со овој вирус, 14.03.2020

Филипче: Во моментов 12 заболени од корона вирус, се тестираат уште 9 лица, до Владата ќе се достави предлог за затворање на моловите, 14.03.2020

Владата донесе одлука за воведување кризна состојба во општините Дебар и Центар Жупа, четири нови пациенти од Дебар позитивни на корона вирус, 13.03.2020

Филипче: Дополнување на мерките до 24.03 – забрана на јавни и приватни собири, кафетериите и рестораните да работат до 18 часот, 12.03.2020

Филипче: Двајца нови позитивни пациенти на корона вирус, Владата одржа седница и донесе дополнителни мерки и активности за превенција од ширење на корона вирусот, 11.03.2020

Министерот Филипче: За корона вирус се тестираат 12 пациенти, мерките на Владата важат за сите, 11.03.2020

Филипче: Во наредните 14 денови се прекинува воспитно-образовниот процес и настава, а за еден родител до 10годишна возраст на децата – ќе се дозволи отсуство од работа кое ќе биде целосно платено во јавните и приватните институции – 10.03.2020 година

Филипче: Сите вработени во Клиниката за дерматовенерологија во 14-дневна домашна изолација, ќе се преземат мерки за директорката, одговорност ќе има за секој којшто нема да се придржува до пропишаните мерки – 09.03.2020 година

Филипче: Уште еден позитивен случај на пациентка со корона вирус, апелирам граѓаните да ги почитуваат препораките за заштита од овој вирус – 09.03.2020 година

Состојбата на двајцата пациенти со корона вирус е стабилна, вечерва ќе бидат пренесени на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје – 07.03.2020 година

Филипче: Нема нови тестирани лица за корона вирус – апел до граѓаните да ги почитуваат мерките за заштита на здравјето – 06.03.2020 година

Филипче: Препорака до Владата неодржувањето на јавни масовни собири и спортски натпревари да продолжи до 13 март – 05.03.2020 година

Филипче: Уште една мерка за подигнување на контролата – Патниците со авионите на „Wizz Air“ од Милано и Венеција на скопскиот и охридскиот аеродром ќе пополнуваат здравствен локатор/карта за контрола и следливост на патниците – 04.03.2020 година

Спасовски и Филипче во посета на Табановце: Комплетно се почитуваат насоките и препораките за справување со корона вирусот – состојбата на будност и подготвеност ќе трае и понатаму, 03.03.2020 година

Филипче, Единствената заболена пациентка од корона вирус е во фаза на опоравување, нема нови пациенти со индициран тест за корона вирус, изолацијата се одвива добро, 02.03.2020 година

Филипче: Резултатите на двајцата пациенти се негативни на корона вирус, единствената пациентка позитивна на корона вирус е во добра општа здравствена состојба, 29.02.2020 година

Филипче: Состојбата со корона вирусот е под контрола, а како превенција ја разгледуваме опцијата за ограничување на јавните собири во интерес на јавното здравје, 28.02.2020 година

Филипче: Пациентката со констатиран корона вирус е во добра состојба, под медицинска контрола и изолација се сите други патници кои патувале со истото возило, 26.02.2020 година

Прес-конференција на премиерот Спасовски, министерот Филипче и епидемиологот Караџовски: Откриен еден случај на заболен од корона вирус, преземени се сите мерки за контрола на ситуацијата, 26.02.2020 година

Сподели на:

Related Posts