РЕГИСТРИРАН 51 НОВ СЛУЧАJ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 97.101, ОЗДРАВЕНИ 308 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ 9 ЛИЦA

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 755 тестирања, а регистриран е 51 нов случаj на КОВИД-19 во:Скопје – 25, Прилеп – 9, Кавадарци – 7, Струмица и Струга – по 2, Куманово, Штип, Велес, Кочани, Кичево и Делчево – по 1 случај.

Регистрирани се 308 оздравени пациенти од: Скопје – 135, Охрид – 36, Кавадарци – 18, Струга – 15, Велес – 14, Прилеп – 12, Битола – 10, Крива Паланка – 7, Тетово и Неготино – по 6, Штип – 5, Струмица, Кочани, Дебар и Крушево – по 4, Куманово, Кичево и Гостивар – по 3, Свети Николе, Гевгелија, Берово, Пробиштип, Валандово и Македонски Брод – по 2, Радовиш, Виница, Кратово, Богданци, Демир Капија, Пехчево и Дојран – по 1 пациент.


Пријавени се вкупно 9 починати лица. Починати се тројца пациенти од Прилеп,  по двајца пациенти од Скопје и Тетово, и по еден починат е пријавен од Куманово и Охрид. Пациентите се на возраст од 54 до 87 години. Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 755 тест преку: ИЈЗ-76, ЦЈЗ Скопје-49, Авицена-0, Биотек-82, Жан Митрев (Филип Втори)-112, Систина-198, лабораторија Лаор–0, МАНУ-56, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-3, ГАК-0, Синлаб-0, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 179, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.

Во земјата досега се направени вкупно 487.716 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 97.101, бројката на оздравени пациенти е 87.960, на починати е 2.998, а бројот на активни случаи изнесува 6.143.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови, Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)Скопје 42418, активни 2785Куманово 5364, активни 233Тетово 5271, активни 217Прилеп 4842, активни 306Гостивар 3703, активни 118Штип 3566, активни 75Битола 3317, активни 124Велес 3289, активни 231Охрид 3040, активни 360Кавадарци 2953, активни 419Струмица 2626, активни 153Струга 2321, активни 159Кочани 1772, активни 48Кичево 1749, активни 69Свети Николе 1099, активни 25Гевгелија 1074, активни 101Неготино 1041, активни 82Дебар 777, активни 41Ресен 777, активни 67Крива Паланка 757, активни 34Радовиш 739, активни 46Делчево 699, активни 212Берово 624, активни 35Пробиштип 521, активни 18Виница 504, активни 22Валандово 338, активни 12Демир Хисар 255, активни 10Кратово 251, активни 24Македонски Брод 250, активни 9Крушево 234, активни 39Богданци 233, активни 10Демир Капија 227, активни 39Македонска Каменица 192, активни 4Пехчево 183, активни 3Дојран 95, активни 13

Сподели на:

Related Posts