РЕГИСТРИРАНИ 100 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 85594, ОЗДРАВЕНИ 551 – ПОЧИНАТИ 11 ЛИЦA

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-47, Куманово-3, Дебар-12, Штип-1, Прилеп-4, Тетово-10, Велес-3, Охрид-4, Кавадарци-8, Гостивар-3, Крива Паланка-1, Радовиш-1, Кочани-2,  Кичево-1.

Институтот за јавно здравје регистрира 551 оздравен пациент од: Скопје-314, Куманово-10, Штип-14, Прилеп-27,  Тетово-16,  Струга-8, Велес-16, Битола-26, Охрид-16, Кавадарци-13, Гостивар-13, Гевгелија-12, Струмица-12, Крива Паланка-3, Крушево -11, Кочани-9, Пробиштип-1, Демир Хисар-2, Македонски Брод-2, Пехчево-3, Берово-3, Валандово-3, Делчево-1, Свети Николе-1, Кичево-5, Ресен-7 и Неготино-3.
Починати се 11 лица, тројца пациенти од Скопје (67, 72 и 67г), еден од Тетово (68г), еден од Гостивар (78г), еден од Крива Паланка (84г), еден пациент од Кочани (41г), еден од Демир Хисар (72г), еден од Македонски Брод (78г) и двајца пациенти од Делчево (80 и 60г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите во болнички услови.

Вкупната бројка ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 85594, бројката на оздравени пациенти е 66760, на починати е 2592, а бројот на активни случаи изнесува 16242. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 37056, активни 9961• Куманово 4841, активни 469• Дебар 673, активни 128• Штип 3351, активни 178• Прилеп 4329, активни 390• Тетово 4843, активни 698• Струга 2080, активни 221• Велес 2831, активни 381• Битола 3096, активни 404• Охрид 2531, активни 420• Кавадарци 2234, активни 479• Гостивар 3439, активни 440• Гевгелија 1202, активни 219 (81 лице од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 207 на Богданци и 12 се странски државјани)• Струмица 2360, активни 428• Крива Паланка 652, активни 99• Радовиш 634, активни 72• Крушево 169, активни 18• Кочани 1639, активни 171• Пробиштип 459, активни 33• Демир Хисар 239, активни 30• Македонски Брод 223, активни 10• Пехчево 159, активни 18• Берово 531, активни 63• Валандово 317, активни 38• Виница 458, активни 59• Делчево 677, активни 198 (183 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)• Кратово 195, активни 10• Свети Николе 1047, активни 67• Кичево 1600, активни 179• Ресен 664, активни 115• Неготино 1065, активни 246 (170 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија).

Направените 764 теста се преку: ИЈЗ-163, ЦЈЗ Скопје-0,  Авицена-0, Биотек-93, МАНУ -88,  Жан Митрев (Филип Втори)-118, Систина со PCR метода -179, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-65, ЦЈЗ Битола-0, Инфективна клиника-3, ГАК-0, Синлаб-0, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -55, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 411.804 тестирања на Ковид -19.

Сподели на:

Related Posts