РЕГИСТРИРАНИ 556 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 86150 ОЗДРАВЕНИ 404 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ 22 ЛИЦA

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-270, Куманово-24, Штип-17, Прилеп-17, Тетово-17, Струга-6, Велес-23, Битола-10, Охрид-12, Кавадарци-21, Гостивар-17, Гевгелија-6, Струмица-22, Крива Паланка-13, Радовиш-10, Кочани-14,  Пробиштип-1, Македонски Брод-4, Пехчево-6, Берово-12, Валандово-1, Виница-2, Делчево-4, Кратово-5, Свети Николе-3, Кичево-12, Ресен-1 и Неготино-6.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 404 оздравени пациенти од: Скопје-204, Куманово-18, Штип-9, Прилеп-33,  Велес-16, Битола-8, Охрид-1, Кавадарци-30, Гостивар-12, Гевгелија-11, Струмица-15, Крива Паланка-6, Радовиш-11, Кочани-4, Пробиштип-1, Македонски Брод-1, Валандово-2, Виница-1, Свети Николе-4, Кичево-6, Ресен-2 и Неготино-9.
Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје (84, 83, 60, 71, 66, 57, 77, 76, 80 и 74г), еден од Куманово (77г), еден од Дебар (68г), еден од Штип (81г), еден од Битола (69г), двајца пациенти од Охрид (47 и 76г), еден од Кавадарци (48г), двајца од Гостивар (79 и 64г), двајца од Крива Паланка (81 и 79г) и еден пациент од Кичево (63г). Од нив пет пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 86150, бројката на оздравени пациенти е 67164, на починати е 2614, а бројот на активни случаи изнесува 16372. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:• Скопје 37326, активни 10017• Куманово 4865, активни 474• Дебар 673, активни 127• Штип 3368, активни 185• Прилеп 4346, активни 374• Тетово 4860, активни 715• Струга 2086, активни 227• Велес 2854, активни 388• Битола 3106, активни 405• Охрид 2543, активни 429• Кавадарци 2255, активни 469• Гостивар 3456, активни 443• Гевгелија 1208, активни 214 (81 лице од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 207 на Богданци и 12 се странски државјани)• Струмица 2382, активни 435• Крива Паланка 665, активни 104• Радовиш 644, активни 71• Крушево 169, активни 18• Кочани 1653, активни 181• Пробиштип 460, активни 33• Демир Хисар 239, активни 30• Македонски Брод 227, активни 13• Пехчево 165, активни 24• Берово 543, активни 75• Валандово 318, активни 37• Виница 460, активни 60• Делчево 681, активни 202 (183 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)• Кратово 200, активни 15• Свети Николе 1050, активни 66• Кичево 1612, активни 184• Ресен 665, активни 114• Неготино 1071, активни 243 (173 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)
Направените 2953 теста се преку: ИЈЗ-444, ЦЈЗ Скопје-172,  Авицена-325, Биотек-289, МАНУ -124,  Жан Митрев (Филип Втори)-198, Систина со PCR метода -343, лабораторија Лаор –121, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-71, Инфективна клиника-4, ГАК-0, Синлаб-58, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -795, УК Пулмологија со алергологија –9, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 414.757 тестирања на Ковид -19.*денеска се евидентираат 10 починати со дата на смрт од претходните денови.

Сподели на:

Related Posts