РЕГИСТРИРАНИ 1112 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 54743, ОЗДРАВЕНИ СЕ 709 ПАЦИЕНТИ, ПОЧИНАТИ 24 ЛИЦА

Во последните 24 часа се направени 2553 тестирања, а регистрирани се 1112 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-321, Куманово-69,  Дебар-10, Штип-38, Прилеп-77, Тетово-79, Струга-44, Велес-44, Битола-65, Охрид-36, Кавадарци-26, Гостивар-60, Гевгелија-19, Струмица-35, Крива Паланка-7, Радовиш-6, Крушево-3, Кочани-44, Пробиштип-6, Демир Хисар-5, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Берово-23,  Валандово-12, Виница-11, Делчево-13, Кратово-2, Свети Николе-5, Кичево-12, Ресен-16, Неготино-22.  
Институтот за јавно здравје регистрираше 709 оздравени пациенти од: Скопје-290, Куманово-30, Штип-31, Прилеп-62, Тетово-52, Струга-17, Велес-29, Битола-20, Охрид-57, Кавадарци-15, Гостивар-11, Гевгелија-6,  Струмица-14, Крива Паланка-5, Радовиш-6, Крушево-1, Кочани-18, Пробиштип-2, Демир Хисар-3, Македонски Брод-1, Пехчево-4, Берово-3, Валандово-3, Кратово-4, Свети Николе-2, Кичево-10, Ресен-5, Неготино-8.
Починати се 24 лица, четири пациенти од Скопје (76, 62, 67 и 70г), еден од Куманово (64г), еден од Штип (87г), тројца од Прилеп (69, 45 и 79г), двајца од Тетово (41 и 65г), двајца од Велес (81 и 61г), пет пациенти од Битола (70, 91, 48, 60 и 73г), еден од Охрид (89г), еден од Крива Паланка (47г), еден од Крушево (60г), еден од Кочани (41г), еден од Македонски Брод (40г) и еден пациент од Виница (66г). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 54743, бројката на оздравени пациенти е 32366, на починати е 1511, а бројот на активни случаи изнесува 20866.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 23935, активни 9883 • Куманово 3427, активни 961 • Дебар 431, активни 96 • Штип 2419, активни 537 • Прилеп 2598, активни 1010 • Тетово 3526, активни 1004 • Струга 1283, активни 419 • Велес 1739, активни 784 • Битола 1703, активни 849 • Охрид 1398, активни 590 • Кавадарци 1056, активни 452 • Гостивар 2107, активни 759 • Гевгелија 657, активни 231 (48 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 118 на Богданци и 12 се странски државјани)• Струмица 1550, активни 613 • Крива Паланка 388, активни 127 • Радовиш 387, активни 127 • Крушево 110, активни 70 • Кочани 1155, активни 333 • Пробиштип 319, активни 77 • Демир Хисар 173, активни 75 • Македонски Брод 145, активни 33 • Пехчево 95, активни 24 • Берово 334, активни 101 • Валандово 189, активни 73 • Виница 344, активни 181 • Делчево 393, активни 177 (105 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица) • Кратово 144, активни 76 • Свети Николе 741, активни 233 • Кичево 1126, активни 517 • Ресен 402, активни 165 • Неготино 469, активни 289 (46 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија).

Направените 2553 теста се преку: ИЈЗ-1377, ЦЈЗ Скопје-46, Авицена-307, Биотек-224, МАНУ -166,  Жан Митрев (Филип Втори)-0, Систина со PCR метода -251, лабораторија Лаор –79, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-60, Инфективна клиника-2, ГАК-0, Синлаб-24, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -17, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 312.143 тестирања на Ковид -19.  
Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

• Чаир – 623 • Гази Баба – 1472 • Аеродром -1424• Карпош – 1192 • Центар – 1188 • Кисела Вода – 1205 • Ѓорче Петров – 827• Бутел – 551 • Шуто Оризари – 183 • Студеничани – 52 • Сарај – 152• Арачиново-34 • Илинден – 245 • Сопиште – 63 • Чучер Сандево – 104 • Петровец –125 • Зелениково -73 • Странец – 173 • Нераспределени – 197.

Сподели на:

Related Posts