РЕГИСТРИРАНИ 387 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 55127, ОЗДРАВЕНИ 528, ПОЧИНАТИ 35 ЛИЦА

Во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-174, Куманово-17,  Штип-19, Прилеп-12, Тетово-26, Велес-12, Битола-20, Охрид-1, Кавадарци-3, Гостивар-56, Гевгелија-1, Струмица-6, Крива Паланка-4, Радовиш-1, Крушево-3, Кочани-4, Пробиштип-2, Демир Хисар-1, Берово-1,  Валандово-2, Виница-1, Делчево-7, Свети Николе-7, Кичево-3, Неготино-4.  
Институтот за јавно здравје регистрираше 528 оздравени пациенти од: Скопје-210, Куманово-35, Дебар-8, Штип-25, Прилеп-53, Тетово-38, Велес-26, Битола-3, Кавадарци-14, Гостивар-18, Гевгелија-5,  Струмица-19, Крива Паланка-6, Радовиш-3, Крушево-2, Кочани-12, Пробиштип-4, Македонски Брод-2, Берово-4, Валандово-3, Делчево-8, Кратово-6, Свети Николе-18, Неготино-6.
Починати се 35 лица, десет пациенти од Скопје (46, 68, 79, 76, 76, 73, 48, 66, 71 и 66г ), тројца од Куманово (67, 82 и 79г), еден од Штип (79г), двајца од Прилеп (68 и 69г), еден од Тетово (84г), еден од Велес (73г), двајца од Битола (88 и 77г), еден пациент од Охрид (82г), еден од Кавадарци (73г), четири пациенти од Гостивар (75, 73, 50 и 43г), еден од Дојран – ПЕ Гевгелија (65г), двајца од Струмица (48 и 75г), еден од Радовиш (76г), еден од Кочани (67г), двајца од Берово (70 и 53г) и двајца пациенти од Кичево (54 и 70г).
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 55127, бројката на оздравени пациенти е 32894, на починати е 1546, а бројот на активни случаи изнесува 20687.Од вчера се евидентираат три контрони теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 24109, активни 9837• Куманово 3444, активни 940• Дебар 430, активни 87• Штип 2439, активни 531• Прилеп 2608, активни 965• Тетово 3550, активни 989• Струга 1283, активни 419• Велес 1752, активни 770• Битола 1722, активни 863• Охрид 1399, активни 590• Кавадарци 1059, активни 440• Гостивар 2163, активни 793• Гевгелија 658, активни 226 (49 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 118 на Богданци и 12 се странски државјани)• Струмица 1556, активни 598• Крива Паланка 393, активни 126• Радовиш 388, активни 124• Крушево 113, активни 71• Кочани 1159, активни 324• Пробиштип 322, активни 76• Демир Хисар 173, активни 75• Македонски Брод 145, активни 31• Пехчево 95, активни 24• Берово 335, активни 96• Валандово 191, активни 72• Виница 345, активни 182• Делчево 400, активни 176 (108 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)• Кратово 144, активни 70• Свети Николе 748, активни 222• Кичево 1129, активни 518• Ресен 402, активни 165• Неготино 473, активни 287 (46 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)
Направените 1176 теста се преку: ИЈЗ-595, ЦЈЗ Скопје-31, Авицена-0, Биотек-32, МАНУ -91,  Жан Митрев (Филип Втори)-156, Систина со PCR метода -222, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-27, Инфективна клиника-3, ГАК-1, Синлаб-0, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -18, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 313.519 тестирања на Ковид -19.  
Активни случаи по општини Скопје (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

• Чаир – 610• Гази Баба – 1474• Аеродром -1407• Карпош – 1188• Центар – 1180• Кисела Вода – 1196• Ѓорче Петров – 823• Бутел – 552• Шуто Оризари – 184• Студеничани – 52• Сарај – 151• Арачиново -32• Илинден – 244• Сопиште – 66• Чучер Сандево – 103• Петровец –126• Зелениково -73• Странец – 173• Нераспределен- 203

Сподели на:

Related Posts