РЕГИСТРИРАНИ 307 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 90124, OЗДРАВЕНИ 658 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ 14 ЛИЦA

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1854 тестирања, а регистрирани се 307 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-137, Куманово-17, Тетово-13, Прилеп-13, Гостивар-10, Штип-4, Битола-7, Велес-15, Охрид-10, Струмица-9, Кавадарци-10, Струга-3,  Кичево-8, Свети Николе-1, Гевгелија-6, Неготино-1, Дебар-11, Ресен-5, Крива Паланка-1, Радовиш-4, Берово-1, Делчево-6, Пробиштип-3, Виница-2, Македонски Брод-1, Богданци-3, Кратово-3, Крушево-3.

Институтот за јавно здравје регистрира 658 оздравени пациенти од: Скопје-444, Куманово-13, Тетово-9, Прилеп-22, Гостивар-11, Штип-7, Велес-11, Охрид-46, Струмица-7, Кавадарци-19, Струга-34, Кочани-2, Свети Николе-2, Гевгелија-8, Неготино-6, Радовиш-3, Берово-3, Делчево-1, Пробиштип-1, Виница-1, Македонски Брод-3, Крушево-2, Демир Капија-1, и Пехчево-2.

Починати се 14 лица, пет пациенти од Скопје (70, 78, 65, 75 и 80г.), еден од Прилеп (73г.), еден од Гостивар (71г.), од Штип (66г.), два пациенти од Охрид (75 и 78г.), еден од Кавадарци (52г.), еден од Кичево (63г.), еден од Свети Николе (57г.) и еден пациент од Гевгелија (80г.).  Сите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 90124, бројката на оздравени пациенти е 76045, на починати е 2768, а бројот на активни случаи изнесува 11311. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 39161, активни 6455• Куманово 5079, активни 433• Тетово 5007, активни 467• Прилеп 4510, активни 259• Гостивар 3562, активни 306• Штип 3458, активни 162• Битола 3185, активни 226• Велес 2995, активни 311• Охрид 2694, активни 349• Струмица 2496, активни 362• Кавадарци 2440, активни 355• Струга 2165, активни 154• Кочани 1704, активни 114• Кичево 1689, активни 158• Свети Николе 1063, активни 46• Гевгелија 963, активни 114• Неготино 949, активни 150• Дебар 736, активни 117• Ресен 720, активни 121• Крива Паланка 709, активни 67• Радовиш 683, активни 51• Берово 572, активни 50• Делчево 547, активни 162• Пробиштип 492, активни 37• Виница 481, активни 44• Валандово 325, активни 23• Демир Хисар 242, активни 14• Македонски Брод 240, активни 12• Богданци 217, активни 33• Кратово 213, активни 17• Крушево 199, активни 38• Македонска Каменица 190, активни 48• Демир Капија 180, активни 36• Пехчево 177, активни 13• Дојран 81, активни 7.

Направените 1854 теста се преку: ИЈЗ-450, ЦЈЗ Скопје-46,  Авицена-199, Биотек-193, МАНУ -79,  Жан Митрев (Филип Втори)-87, Систина со PCR метода -144, лабораторија Лаор –63, Судска медицина-13, ЦЈЗ Битола-55, Инфективна клиника-1, ГАК-0, Синлаб-21, Ремедика-16, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -486, УК Пулмологија со алергологија –1, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 439.121 тестирања на Ковид -19.

Сподели на:

Related Posts