РЕГИСТРИРАНИ 347 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 90471 – ОЗДРАВЕНИ 378 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ 11 ЛИЦA

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2013 тестирања, а регистрирани се 347 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-179, Куманово-24, Тетово-14, Прилеп-5, Гостивар-8, Штип-13, Битола-1, Велес-11, Охрид-18, Струмица-7, Кавадарци-13, Струга-4,  Кочани-8, Кичево-4, Свети Николе-2, Гевгелија-1, Дебар-4, Ресен-1, Крива Паланка-3, Берово-4, Делчево-10, Пробиштип-5, Виница-1, Богданци-3, Крушево-1, Демир Капија-2, Пехчево-1.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 378 оздравени пациенти од: Скопје-270, Куманово-13, Тетово-11, Прилеп-15, Гостивар-4, Штип-5, Битола-3, Велес-6, Струмица-9, Кавадарци-8, Струга-1, Кочани-4, Кичево-5, Свети Николе-2, Гевгелија-2, Неготино-4, Ресен-3, Крива Паланка-4, Радовиш-3, Берово-2, Богданци-1, Кратово-1, Крушево-1, и Пехчево-1.

Починати се 11 лица, пет пациенти од Скопје (35, 75, 65, 81 и 74г.), еден пациент од Штип (80г.), еден од Велес (82г.), од Струмица (78г.), од Кавадарци (55г.), еден пациент од Валандово (63г.),и еден пациент од Пехчево (93г.).  Еден е починат вон, останатите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 90471, бројката на оздравени пациенти е 76423, на починати е 2779, а бројот на активни случаи изнесува 11269.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 39340, активни 6359• Куманово 5103, активни 444• Тетово 5021, активни 470• Прилеп 4515, активни 249• Гостивар 3570, активни 310• Штип 3471, активни 169• Битола 3186, активни 224• Велес 3006, активни 315• Охрид 2712, активни 367• Струмица 2503, активни 359• Кавадарци 2453, активни 359• Струга 2169, активни 157• Кочани 1712, активни 118• Кичево 1693, активни 157• Свети Николе 1065, активни 46• Гевгелија 964, активни 113• Неготино 949, активни 146• Дебар 740, активни 121• Ресен 721, активни 119• Крива Паланка 712, активни 66• Радовиш 683, активни 48• Берово 576, активни 52• Делчево 557, активни 172• Пробиштип 497, активни 42• Виница 482, активни 45• Валандово 325, активни 22• Демир Хисар 242, активни 14• Македонски Брод 240, активни 12• Богданци 220, активни 35• Кратово 213, активни 16• Крушево 200, активни 38• Македонска Каменица 190, активни 48• Демир Капија 182, активни 38• Пехчево 178, активни 12• Дојран 81, активни 7.

Направените 2013 теста се преку: ИЈЗ-420, ЦЈЗ Скопје-84,  Авицена-187, Биотек-165, МАНУ -109,  Жан Митрев (Филип Втори)-120, Систина со PCR метода -133, лабораторија Лаор –131, Судска медицина-4, ЦЈЗ Битола-33, Инфективна клиника-2, ГАК-0, Синлаб-40, Ремедика-20, лабораторија болница Козле-19, ЈЗУ (рапид тест) -541, УК Пулмологија со алергологија –5, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 441.134 тестирања на Ковид -19.

Сподели на:

Related Posts