РЕГИСТРИРАНИ 367 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 96.518, ОЗДРАВЕНИ СЕ 202 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ СЕ 5 ЛИЦA

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2596 тестирања, а регистрирани се 367 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 167, Прилеп – 37, Кавадарци – 33, Охрид – 17, Велес – 15, Куманово и Тетово – по 14, Гостивар и Неготино – по 12, Штип и Гевгелија – по 7, Битола – 6, Струга и Кратово по – 4, Струмица и Ресен – по 3, Кочани, Делчево, Пробиштип и Крушево – по 2, Кичево, Крива Паланка, Берово и Валандово – по 1.


Регистрирани се 202 оздравени пациенти од:Скопје – 105, Куманово – 18, Кавадарци – 14, Тетово – 11, Штип – 8, Неготино – 7, Гевгелија -6, Велес и Кочани – по 5, Гостивар, Крива Паланка и Демир Капија – по 4, Струмица и Ресен – по 3, Кичево и Демир Хисар – по 1.
Пријавени се вкупно 5 починати лица. Починати се 2 пациенти од Скопје (91г и 83г) и по еден смртен случај е пријавен од Гостивар (77г), Крива Паланка (40г) и Демир Хисар (65г). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Направените 2.596 теста се преку: ИЈЗ-409, ЦЈЗ Скопје-62, Авицена-305, Биотек-400, Жан Митрев (Филип Втори)-154, Систина-198, лабораторија Лаор–183, МАНУ-87, Судска медицина-2, ЦЈЗ Битола-91, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, ГАК-0, Синлаб-46, Ремедика-21, лабораторија болница Козле-21, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 610, УК Пулмологија со алергологија–3, ГОБ 8-ми Септември-4, лаборатории од странство-0.
Досега во земјата се направени вкупно 482.026 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 96.518, бројката на оздравени пациенти е 87.324, на починати е 2.971, а бројот на активни случаи изнесува 6.223.
Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови, Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 42174, активни 2876Куманово 5343, активни 236Тетово 5248, активни 213Прилеп 4783, активни 267Гостивар 3694, активни 129Штип 3559, активни 78Битола 3310, активни 133Велес 3259, активни 228Охрид 3012, активни 369Кавадарци 2897, активни 398Струмица 2611, активни 147Струга 2307, активни 163Кочани 1769, активни 54Кичево 1746, активни 76Свети Николе 1097, активни 25Гевгелија 1067, активни 101Неготино 1029, активни 78Дебар 777, активни 53Ресен 772, активни 64Крива Паланка 756, активни 41Радовиш 737, активни 46Делчево 694, активни 207Берово 618, активни 35Пробиштип 519, активни 18Виница 503, активни 26Валандово 334, активни 11Демир Хисар 255, активни 10Македонски Брод 249, активни 10Кратово 249, активни 25Богданци 228, активни 6Крушево 229, активни 39Демир Капија 226, активни 41Македонска Каменица 192, активни 4Пехчево 183, активни 4Дојран 92, активни 12 лица.

Сподели на:

Related Posts