РЕГИСТРИРАНИ 357 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 96.872, ОЗДРАВЕНИ 122 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ 5 ЛИЦA

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.121 тестирања, а регистрирани се 357 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 140, Кавадарци – 35, Прилеп – 32, Велес – 23, Охрид – 19, Куманово – 14, Тетово – 11, Неготино – 10, Гостивар – 7, Битола и Струга –по 6, Штип, Гевгелија, Берово и Богданци – по 5, Ресен, Делчево и Крушево – по 4, Струмица, Валандово и Кратово – по 3, Кочани, Крива Паланка, Радовиш и Пробиштип – по 2, Кичево, Свети Николе, Демир Хисар, Македонски Брод и Демир Капија – по 1.

Регистрирани се 122 оздравени пациенти од:Скопје – 45, Кавадарци – 16, Гостивар и Дебар – по 8, Велес – 6, Гевгелија – 5, Прилеп, Куманово и Берово – по 4, Тетово, Кочани и Кичево – по 3, Неготино, Битола, Ресен, Струмица и Виница – по 2, Штип, Крушево и Дојран – по 1.
Пријавени се вкупно 5 починати лица.  Починати се 2 пациенти од Струга (71г и 67г) и по еден смртен случај е пријавен од Штип (75г), Гостивар (71г) и Скопје (76г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 3.121 тест преку: ИЈЗ-435, ЦЈЗ Скопје-63, Авицена-336, Биотек-264, Жан Митрев (Филип Втори)-146, Систина-251, лабораторија Лаор–348, МАНУ-116, Судска медицина-3, ЦЈЗ Битола-77, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, ГАК-0, Синлаб-183, Ремедика-26, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 858, УК Пулмологија со алергологија–7, ГОБ 8-ми Септември-7, лаборатории од странство-0.

Во земјата досега се направени вкупно 485.147 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 96.872, бројката на оздравени пациенти е 87.446, на починати е 2.976, а бројот на активни случаи изнесува 6.450 лица.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:Дистрибуција по градови, Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)Скопје 42311, активни 2967Куманово 5357, активни 246Тетово 5259, активни 221Прилеп 4815, активни 295Гостивар 3701, активни 127Штип 3564, активни 81Битола 3316, активни 137Велес 3282, активни 245Охрид 3031, активни 388Кавадарци 2932, активни 417Струмица 2614, активни 148Струга 2313, активни 167Кочани 1771, активни 53Кичево 1747, активни 74Свети Николе 1098, активни 26Гевгелија 1072, активни 101Неготино 1039, активни 86Дебар 777, активни 45Ресен 776, активни 66Крива Паланка 758, активни 43Радовиш 739, активни 48Делчево 698, активни 211Берово 623, активни 36Пробиштип 521, активни 20Виница 503, активни 24Валандово 337, активни 14Демир Хисар 256, активни 11Македонски Брод 250, активни 11Кратово 252, активни 28Богданци 233, активни 11Крушево 233, активни 42Демир Капија 227, активни 42Македонска Каменица 192, активни 4Пехчево 183, активни 4Дојран 92, активни 11 лица.

Сподели на:

Related Posts