РЕГИСТРИРАНИ 416 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 96.152, ОЗДРАВЕНИ 278 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ 7 ЛИЦA

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2705 тестирања, а регистрирани се 416 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 186, Прилеп – 37, Кавадарци – 29, Охрид – 23, Велес и Струга – по 16, Тетово – 13, Куманово – 12, Битола – 11, Струмица – 10, Гостивар и Штип – по 8, Кочани – 7, Гевгелија, Неготино и Крива Паланка – по 5, Радовиш и Делчево – по 4, Свети Николе и Берово – по 3, Кичево, Ресен и Дојран – по 2, Пробиштип, Валандово, Кратово, Богданци и Крушево – по 1 случај.

Регистрирани се 278 оздравени пациенти од: Скопје – 143, Охрид – 20, Кавадарци – 16, Велес и Тетово – по 14, Куманово – 12, Прилеп и Штип – по 7, Струга – 6, Битола и Струмица – по 5, Кичево – 4, Гостивар, Кочани, Неготино и Пробиштип – по 3, Гевгелија, Радовиш, Кратово, Крушево и Демир Капија – по 2, Крива Паланка, Свети Николе и Ресен – по 1 оздравен пациент.

Пријавени се вкупно седум починати лица. Починати се тојца пациенти од Скопје (61г, 66г, 86г), двајца пациенти од Струга (53г и 73г) и по еден смртен случај од  Охрид (69г) и Кавадарци (84г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направените 2705 теста се преку: ИЈЗ-488, ЦЈЗ Скопје-84, Авицена-204, Биотек-589, Жан Митрев (Филип Втори)-159, Систина-214, лабораторија Лаор–146, МАНУ-84, Судска медицина-12, ЦЈЗ Битола-69, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-3, ГАК-0, Синлаб-52, Ремедика-23, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 567, УК Пулмологија со алергологија–5, ГОБ 8-ми Септември-6, лаборатории од странство-0.

Во земјата досега се направени вкупно 479.430 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 96.152, бројката на оздравени пациенти е 87.122, на починати е 2.966, а бројот на активни случаи изнесува 6.064.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови, Заболени / Активни случаи (вкупно)

Скопје 42009, активни 2818 Куманово 5329, активни 240 Тетово 5234, активни 210 Прилеп 4746, активни 230 Гостивар 3682, активни 122 Штип 3552, активни 79 Битола 3304, активни 127 Велес 3244, активни 218 Охрид 2995, активни 352 Кавадарци 2864, активни 379 Струмица 2608, активни 147 Струга 2303, активни 159 Кочани 1767, активни 57 Кичево 1745, активни 76 Свети Николе 1097, активни 25 Гевгелија 1060, активни 100Неготино 1017, активни 73Дебар 777, активни 53 Ресен 769, активни 64 Крива Паланка 755, активни 45Радовиш 737, активни 49 Делчево 692, активни 205 Берово 617, активни 34 Пробиштип 517, активни 16 Виница 503, активни 26 Валандово 333, активни 10 Демир Хисар 254, активни 11 Македонски Брод 249, активни 10 Кратово 245, активни 21 Богданци 228, активни 6 Крушево 227, активни 37 Демир Капија 226, активни 45 Македонска Каменица 192, активни 4 Пехчево 183, активни 4 Дојран 92, активни 12 лица.

Сподели на:

Related Posts