РЕГИСТРИРАНИ 373 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 93882, ОЗДРАВЕНИ СЕ 638 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ СЕ 7 ЛИЦА

Во последните 24 часа се направени 2107 тестирања, а регистрирани се 373 нови случаи на ковид-19 во:-Скопје 161 -Кавадарци 34 -Охрид 23 -Тетово 15 -Прилеп 15 -Струга 14 -Куманово 12 -Гевгелија 11 -Гостивар 9 -Делчево 9 -Велес 7 -Кочани 7 -Струмица 6 -Неготино 6 -Битола 5 -Берово 5-Кичево 5-Виница 5-Штип 4-Радовиш 4-Крушево 3 -Ресен -Крива Паланка 2-Пробиштип 2 -Кратово 2 -Свети Николе 1-Богданци 1-Демир Капија 1-Македонска Каменица 1 -Дојран 1Починати се 7 лица, два пациенти од Скопје (72г и 84г) и по еден смртен случај е регистриран од Тетово (73г), Велес (48г), Охрид (65г), Кичево (65г) и Дебар (80г). Шест пациенти се починати во болнички услови и еден во домашни услови.Регистрирани се 638 оздравени пациенти од:-Скопје 328 -Куманово 44 -Велес 41 -Тетово 37 -Струмица 31 -Гостивар 20 -Кавадарци 18 -Штип 14 -Прилеп 12-Кочани 12-Битола 12-Гевгелија 11-Дебар 11-Охрид 8 -Кичево 7-Делчево 5 -Неготино 5-Радовиш 4 -Берово 3 -Свети Николе 3 -Валандово 3 -Струга 2 -Кратово 2 -Богданци 2 -Виница 1 -Демир Капија 1-Македонска Каменица 1Досега во земјата се направени вкупно 463.957 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 93.882, бројката на оздравени пациенти е 83.424, на починати е 2.900, а бројот на активни случаи изнесува 7.558.

Сподели на:

Related Posts