РЕГИСТРИРАНИ СЕ 314 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 94196, ОЗДРАВЕНИ СЕ 210 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ СЕ 8 ЛИЦА

Во последните 24 часа се направени 2161 тестирања, а регистрирани се 314 нови случаи на ковид-19 во:-Скопје 179-Кавадарци 17-Прилеп 16-Велес 12-Охрид 11-Тетово 10-Битола 7-Делчево 6-Гевгелија 5-Неготино 5-Куманово 4-Гостивар 4-Струмица 4-Струга 4-Радовиш 4-Демир Хисар 4-Демир Капија 4-Кичево 3-Крушево 3-Штип 2-Свети Николе 2-Крива Паланка 2-Ресен 1-Пробиштип 1-Виница 1-Валандово 1-Кратово 1-Дојран 1Пријавени се вкупно 8 починати лица. Починати се по 2 пациенти од Куманово (73г и 81г) и од Охрид (55г и 85г) и по еден смртен случај е регистриран од Скопје (80г), Велес (54г), Струмица (80г) и Берово (84г). Сите пациенти се починати во болнички услови.Регистрирани се 210 оздравени пациенти од:-Скопје 108-Кавадарци 28-Кичево 8-Куманово 7-Прилеп 6-Велес 6-Неготино 6-Тетово 5-Струмица 5-Штип 4-Крива Паланка 4-Битола 3-Гевгелија 3-Ресен 3-Гостивар 2-Виница 2-Кратово 2-Пехчево 2-Охрид 1-Радовиш 1-Демир Капија 1-Свети Николе 1-Пробиштип 1-Кочани 1Досега во земјата се направени вкупно 466.118 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 94.196, бројката на оздравени пациенти е 83.634, на починати е 2.908, а бројот на активни случаи изнесува 7.654.

Сподели на:

Related Posts