РЕГИСТРИРАНИ 444 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 91161, ОЗДРАВЕНИ 894 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ 21 ЛИЦЕ

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2518 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-209, Куманово-26, Тетово-13, Прилеп-5, Гостивар-12, Штип-8, Битола-8, Велес-26, Охрид-26, Струмица-8, Кавадарци-32, Струга-11, Кичево-10, Свети Николе-1, Гевгелија-3, Ресен-1, Крива Паланка-3, Радовиш-5, Делчево-16, Пробиштип-3, Виница-3, Демир Хисар-1, Македонски Брод-2, Богданци-2, Кратово-3, Демир Капија-6 и Пехчево-1.

Институтот за јавно здравје регистрира 894 оздравени пациенти од: Скопје-497, Куманово-21, Тетово-49, Прилеп-30, Гостивар-14, Штип-8, Битола-6, Велес-10, Охрид-18, Струмица-7, Кавадарци-47, Струга-5, Кочани-4, Кичево-11, Свети Николе-6, Гевгелија-3, Неготино-21, Дебар-20, Ресен-4, Крива Паланка-15, Радовиш-2, Берово-12, Делчево-39, Пробиштип-4, Виница-4, Македонски Брод-1, Богданци-3, Кратово-2, Крушево-3, Македонска Каменица-16, Демир Капија-8, Пехчево-3, Дојран-1.  

Починати се 21 лице, двајца пациенти од Скопје (87 и 65г), еден од Куманово (75г), единаесет пациенти од Тетово (72, 68, 57, 58, 66, 73, 77, 65, 74, 56 и 73г), еден од Прилеп (84г), еден пациент од Штип (78г), еден од Охрид (69г), двајца пациенти од Кавадарци (64 и 59г), еден пациент од Кочани (71г) и еден од Кичево (63г). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 91161, бројката на оздравени пациенти е 79621, на починати е 2812, а бројот на активни случаи изнесува 8728. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:• Скопје 39671, активни 4855• Куманово 5139, активни 381• Тетово 5045, активни 326• Прилеп 4527, активни 186• Гостивар 3589, активни 218• Штип 3484, активни 142• Битола 3196, активни 161• Велес 3037, активни 257• Охрид 2749, активни 358• Струмица 2514, активни 288• Кавадарци 2504, активни 296• Струга 2186, активни 147• Кочани 1714, активни 82• Кичево 1704, активни 127• Свети Николе 1068, активни 30• Гевгелија 973, активни 95• Неготино 953, активни 88• Дебар 741, активни 88• Ресен 728, активни 101• Крива Паланка 716, активни 44• Радовиш 690, активни 43• Берово 577, активни 37• Делчево 575, активни 141• Пробиштип 503, активни 39• Виница 485, активни 31• Валандово 325, активни 12• Демир Хисар 243, активни 9• Македонски Брод 242, активни 11• Богданци 224, активни 29• Кратово 218, активни 18• Крушево 200, активни 26• Македонска Каменица 190, активни 20• Демир Капија 188, активни 26• Пехчево 181, активни 11• Дојран 82, активни 5.

Направените 2518 теста се преку: ИЈЗ-438, ЦЈЗ Скопје-65,  Авицена-235, Биотек-298, МАНУ -114,  Жан Митрев (Филип Втори)-110, Систина со PCR метода -202, лабораторија Лаор –138, Судска медицина-5, ЦЈЗ Битола-40, Инфективна клиника-7, ГАК-0, Синлаб-71, Ремедика-35, лабораторија болница Козле-16, ЈЗУ (рапид тест) -741, УК Пулмологија со алергологија –3, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 445.795 тестирања на Ковид -19.*Од евидентираните починати, 10 се со датум на смрт од претходните три недели денес пријавени во ИЈЗ.

Сподели на:

Related Posts