РЕГИСТРИРАНИ 50 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 155.217, ОЗДРАВЕНИ 81, ПОЧИНАТИ 18 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 2.955 тестирања, а регистрирани се 50 нови случаи на КОВИД-19 во:Скопје – 27, Куманово – 5, Прилеп – 4, Гостивар – 3, Тетово, Велес, Штип и Кичево – по 2, Струмица, Гевгелија и Виница – по 1.
Регистриран е 81 оздравен пациент од:Скопје – 34, Прилеп – 9, Струмица – 7, Куманово – 6, Штип, Кочани и Крушево – по 4, Радовиш и Пробиштип – по 3, Велес и Кичево – по 2, Свети Николе, Делчево и Виница – по 1.
Пријавени се вкупно 18 починати лица: 8 лица од Скопје (63г,67г,69г,72г,72г,77г,80г,88г), 3 лица од Тетово (75г,76г,78г), 2 лица од Битола (84г,88г) и по едно лица од Прилеп (68г) Кавадарци (79г), Кочани (74г), Радовиш (80г) и Дебар (55г).Од пријавените, 7 лица  се починати  во домашни, а останатите 11 во болнички услови.
Направени се 2.955 тестови преку: ИЈЗ-427, ЦЈЗ Скопје-69, ЦЈЗ Битола-73, ЦЈЗ Прилеп-47, ЦЈЗ Тетово–36,ЦЈЗ Куманово – 0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-12, Институт за микробиологија–64, МАНУ-75, Жан Митрев (Филип Втори)-178, Авицена-313, Биотек-396, Систина-199, лабораторија Лаор-340, Синлаб-40, Ремедика-37, Плодност–62, Генеа–48, Никоб лаб-18, ВФВ Медикал-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 518.
Досега во земјата се направени вкупно 788.300 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.217, бројката на оздравени пациенти е 147.381, на починати е 5.387, а бројот на активни случаи изнесува 2.449.

Сподели на:

Related Posts