РЕГИСТРИРАНИ 627 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 79815, ОЗДРАВЕНИ 644 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ 14 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2510 тестирања, а регистрирани се 627 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје-250, Куманово-36, Дебар-8, Штип-12, Прилеп-35, Тетово-21, Струга-6, Велес-25, Битола-25, Охрид-21, Кавадарци-31, Гостивар-24, Гевгелија-12, Струмица-23, Крива Паланка-8, Радовиш-4, Кочани-20, Пробиштип-7, Демир Хисар-2, Пехчево-1, Берово-13, Валандово-6, Делчево-5, Кратово-1, Свети Николе-6, Кичево-7, Ресен-4, Неготино-14.  

Институтот за јавно здравје регистрира 644 оздравени пациенти од: Скопје-241, Куманово-33, Штип-25, Прилеп-66,  Тетово-26,  Струга-44, Велес-12, Битола-29, Охрид-51, Кавадарци-2, Гостивар-37, Гевгелија-8, Струмица-11, Крива Паланка-11, Радовиш-5, Крушево-2, Кочани-10, Пробиштип-2, Берово-5, Виница-1, Кратово-3, Свети Николе-5, Кичево-8, Ресен-6 и Неготино-1.

Починати се 14 лица, четири пациенти од Скопје (82, 73, 67 и 58г), еден од Куманово (52г), четири од Прилеп (82, 66, 78 и 71г), еден од Струга (84г), еден од Битола (74г), еден од Охрид (59г), еден од Кавадарци (56г) и еден пациент од Гевгелија (80г). Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 79815, бројката на оздравени пациенти е 56743, на починати е 2354, а бројот на активни случаи изнесува 20718. Од вчера се регистрираат два контролни теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 34417, активни 11660• Куманово 4547, активни 567• Дебар 598, активни 122• Штип 3226, активни 345• Прилеп 4027, активни 730• Тетово 4652, активни 951• Струга 1937, активни 348• Велес 2655, активни 557• Битола 2913, активни 677• Охрид 2266, активни 573• Кавадарци 1960, активни 569• Гостивар 3287, активни 632• Гевгелија 1089, активни 304 (73 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 185 на Богданци и 12 се странски државјани)• Струмица 2207, активни 637• Крива Паланка 577, активни 114• Радовиш 587, активни 125• Крушево 155, активни 66• Кочани 1555, активни 264• Пробиштип 436, активни 51• Демир Хисар 229, активни 40• Македонски Брод 208, активни 33• Пехчево 132, активни 16• Берово 483, активни 77• Валандово 288, активни 63• Виница 432, активни 66• Делчево 656, активни 224 (181 лице од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)• Кратово 186, активни 23• Свети Николе 1022, активни 137• Кичево 1533, активни 267• Ресен 606, активни 136• Неготино 949, активни 344 (150 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија).

Направените 2510 теста се преку: ИЈЗ-704, ЦЈЗ Скопје-65,  Авицена-229, Биотек-182, МАНУ -145,  Жан Митрев (Филип Втори)-94, Систина со PCR метода -162, лабораторија Лаор –25, Судска медицина-6, ЦЈЗ Битола-55, Инфективна клиника-4, ГАК-11, Синлаб-40, Ремедика-18, лабораторија болница Козле-18, ЈЗУ (рапид тест) -752, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 386.279 тестирања на КОВИД -19.

Сподели на:

Related Posts