РЕГИСТРИРАНИ 865 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 75597, оздравени 641 – ПОЧИНАТИ 25 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2889 тестирања, а регистрирани се 865 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-330, Куманово-28, Дебар-12, Штип-22, Прилеп-47, Тетово-42, Струга-24, Велес-35, Битола-42, Охрид-36, Кавадарци-38, Гостивар-29, Гевгелија-33, Струмица-25, Крива Паланка-3, Радовиш-14, Крушево-1, Кочани-13, Пробиштип-4, Демир Хисар-1, Македонски Брод-1, Пехчево –2, Берово-4, Валандово-3, Делчево-15, Кратово-2, Свети Николе-8, Кичево-18, Ресен-7, Неготино-26.  

Институтот за јавно здравје регистрира 641 оздравени пациенти од: Скопје-248, Куманово-31, Дебар-8, Штип-26, Прилеп-35,  Тетово-34, Велес-33, Битола-28, Охрид-1, Кавадарци-25, Гостивар-44, Гевгелија-13, Струмица-32, Крива Паланка-5, Радовиш-6, Крушево-1, Кочани-8, Пробиштип-2, Македонски Брод-1, Валандово-2, Виница-15, Кратово-1, Свети Николе-14, Кичево-7, Ресен-6 и Неготино-15.

Починати се 25 лица, десет пациенти од Скопје (50, 66, 40, 80, 61, 79, 71, 83, 71 и 73), еден од Куманово (81г), двајца од Штип (63 и 51г), тројца пациенти од Прилеп (85, 59 и 44г), еден од Тетово (73г), двајца од Струга (81 и 89г), еден од Велес (78г), еден од Охрид (83г), еден од Кавадарци (69г), еден од Гостивар (66г), еден од Струмица (70г) и еден пациент од Радовиш (68г). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 75597, бројката на оздравени пациенти е 51493, на починати е 2194, а бројот на активни случаи изнесува 21910.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 32642,  активни 11566• Куманово 4353, активни 619• Дебар 575, активни 170• Штип 3110, активни 413• Прилеп 3776, активни 886• Тетово 4485, активни 1012• Струга 1832, активни 465• Велес 2508, активни 652• Битола 2730, активни 826• Охрид 2108, активни 610• Кавадарци 1777, активни 623• Гостивар 3145, активни 770• Гевгелија 988, активни 301 (69 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 168 на Богданци и 12 се странски државјани)• Струмица 2067, активни 594• Крива Паланка 535, активни 119• Радовиш 542, активни 131• Крушево 151, активни 71• Кочани 1466, активни 265• Пробиштип 416, активни 64• Демир Хисар 224, активни 45• Македонски Брод 202, активни 32• Пехчево 122, активни 21• Берово 456, активни 97• Валандово 256, активни 54• Виница 419, активни 105• Делчево 628, активни 304 (174 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)• Кратово 176, активни 27• Свети Николе 989, активни 179• Кичево 1476, активни 350• Ресен 574, активни 171• Неготино 869, активни 368 (136 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија).

Направените 2889 теста се преку: ИЈЗ-756, ЦЈЗ Скопје-94,  Авицена-244, Биотек-177, МАНУ -228,  Жан Митрев (Филип Втори)-143, Систина со PCR метода -161, лабораторија Лаор –52, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-62, Инфективна клиника-3, ГАК-10, Синлаб-60, Ремедика-24, лабораторија болница Козле-16, ЈЗУ (рапид тест) -857, УК Пулмологија со алергологија –2, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 371.391 тестирања на Ковид -19.

Сподели на:

Related Posts