РЕГИСТРИРАНИ 913 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНА БРОЈКА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 33.908, ОЗДРАВЕНИ 421, ПОЧИНАТИ СЕ 24 ЛИЦА

Во последните 24 часа се направени 2731 тестирања, а регистрирани се 913 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-459, Куманово-25, Дебар-1, Штип-18, Прилеп-78, Тетово-44, Струга-11, Велес-79, Битола-33, Охрид-37, Кавадарци-24, Гостивар-9, Гевгелија-3, Струмица-26, Крива Паланка-3, Радовиш-3, Крушево-3, Кочани-8, Пробиштип-2, Демир Хисар-3, Пехчево-1, Берово-1, Валандово-2, Виница-4, Делчево-10, Кратово-5, Свети Николе-9, Кичево-5, Ресен-2, Неготино-5.  

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 421 оздравени пациенти од: Скопје-199, Куманово-18, Штип-15, Прилеп-25, Тетово-25, Струга-6, Велес-11, Битола-7, Охрид-14, Кавадарци-15, Гостивар-11, Гевгелија-16, Струмица-26, Радовиш-5, Крушево-1, Кочани-1, Пробиштип-2, Македонски Брод-1, Берово-4, Валандово-1, Свети Николе-7, Кичево-7, Неготино-4.

Починати се 24 лица, двајца пациенти од Скопје (77 и 67г), еден од Куманово (59г), четири пациенти од Прилеп (70, 61, 79 и 45г), тројца од Велес (82, 78 и 82г), двајца од Битола (80 и 62г), тројца пациенти од Охрид (67, 64 и 68г), двајца од Гостивар (66 и 68г), шест пациенти од Струмица (75, 64, 75, 60, 37 и 61г) и еден пациент од Пробиштип (69г).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 33908, бројката на оздравени пациенти е 21665, на починати е 1049, а бројот на активни случаи изнесува 11194.

Денеска се регистрираат два контролни теста од вчера, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 14735, активни 5304

• Куманово 2391, активни 473

• Дебар 347, активни 55

• Штип 1746, активни 309

• Прилеп 1520, активни 615

• Тетово 2374, активни 653

• Струга 848, активни 115

• Велес 924, активни 505

• Битола 774, активни 324

• Охрид 773, активни 278

• Кавадарци 571, активни 248

• Гостивар 1277, активни 251

• Гевгелија 419, активни 187 (21 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 69 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 1038, активни 564

• Крива Паланка 255, активни 103

• Радовиш 254, активни 88

• Крушево 35, активни 13

• Кочани 758, активни 230

• Пробиштип 214, активни 71

• Демир Хисар 87, активни 20

• Македонски Брод 106, активни 9

• Пехчево 60, активни 8

• Берово 221, активни 53

• Валандово 112, активни 40

• Виница 194, активни 77

• Делчево 273, активни 118 (68 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 67, активни 37

• Свети Николе 503, активни 93

• Кичево 600, активни 188

• Ресен 256, активни 71

• Неготино 176, активни 94 (19 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2731 теста се преку: ИЈЗ-700, ЦЈЗ Скопје-77, Авицена-472, Биотек-417, МАНУ -280, Жан Митрев (Филип Втори) -380, Систина со PCR метода -143, лабораторија Лаор –65, Судска медицина-29, ЦЈЗ Битола-55, Инфективна клиника-9, ГАК-0, Синлаб-66, Ремедика-38, лабораторија болница Козле-0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 255.904 тестирања на Ковид -19.  

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 7 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 160 пациенти.

На кислородна поддршка се 130 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.  

Во болницата во Козле хоспитализирани се 11 позитивни и 2 суспектни деца на Ковид-19 и 23 возрасни пациенти, позитивни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ има 6 приеми, а вкупно хоспитализирани се 79 пациенти. На респиратор се 3 пациенти.

Во Институтот за ТБЦ се хоспитализирани 23 пациенти, позитивни и суспектни на ковид-19.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 66, а во болницата во Штип се 53 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија, Дебар, Кичево, Кавадарци се хоспитализирани 376 позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 285

• Гази Баба – 679

• Аеродром -894

• Карпош – 774

• Центар – 714

• Кисела Вода – 676

• Ѓорче Петров – 433

• Бутел – 287

• Шуто Оризари – 62

• Студеничани – 22

• Сарај – 41

• Арачиново -13

• Илинден – 127

• Сопиште – 46

• Чучер Сандево – 30

• Петровец –41

• Зелениково -20

• Странец – 57

• Нераспределен- 103

Сподели на:

Related Posts