ВКУПНО АПЛИЦИРАНИ 1.482.287 ДОЗИ, РЕВАКЦИНИРАНИ 703.878 ГРАЃАНИ

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација.

☑️Вкупно се аплицирани 1.482.287 дози вакцини, а ревакцинирани се 703.878 граѓани.

☑️Вчера вкупно се вакцинирале 7.518 граѓани.

☑️Прва доза вакцина вчера примиле 1.624 граѓани.

✅55% од населението над 40 години имаат примено барем една доза вакцина.

✅31% од населението над 18-39 години имаат примено барем една доза вакцина.✔️Вакцините се безбедни и ефикасни и се единствениот начин да се победи пандемијата. Само со комплетна вакцинација се спречува тешка форма на болеста и се намалува шансата од заболување како и смртен исход од болеста.

👉#ВакцинирајСе без закажан термин.

Сподели на:

Related Posts