Соопштенија

МАНОЛЕВА: ВЕЛЕШКАТА БОЛНИЦА ЛАНИ ФОРМИРАШЕ КАБИНЕТ ЗА ДОЈКА – УСТАНОВАТА ЗАЈАКНАТА СО ОПРЕМА, РЕАЛИЗИРАНИ 63 ВРАБОТУВАЊА И ПОДОБРЕНА ИНФРАСТРУКТУРА ВО ИЗМИНАТИТЕ 5 ГОДИНИ

Заменик министерката за здравство д-р Маја Манолева беше во работна посета на Општа болница Велес, каде се сретна со менаџментот на установата во однос на реализираните активности во изминатите години. Манолева, потенцираше дека велешката болница покажала како треба да работи една јавноздравствена установа. -Велешката болница во изминатите пет години инвестираше во нова опрема и кадар, […]

ДЕМИРИ, КЛИСАРОВСКИ И ЃОРГИЕВСКА: БЕСПЛАТЕН СКРИНИНГ ЗА 2.000 ПАЦИЕНТИ ВО РИЗИК ОД ХРОНИЧНО БУБРЕЖНО ЗАБОЛУВАЊЕ

Министерот за здравство, д-р Илир Демири, генералниот директор на ,,Диаверум”, Димитар Клисаровски и генералниот директор на ,,Нефроплус”, Гордана Ѓоргиевска денеска информираа дека е обезбеден бесплатен скрининг за 2.000 пациенти во ризик од хронично бубрежно заболување. -Како резултат на дел од заклучоците од Првата ренална академија што се одржа во ноември минатата година на иницијатива на […]

ДЕМИРИ: ОБЕЗБЕДЕНИ НАД 30 СПЕЦИЈАЛИЗАЦИИ ЗА ОФТАЛМОЛОГИЈА

Министерот за здравство д-р Илир Демири, денеска присуствуваше на настанот организиран од Клиниката за очни болести по повод Светскиот ден на глауком. Во повеќе различни градови низ државата (Битола, Тетово, Куманово и Штип) се организирани мерење на очниот притисок од страна на професионални офталмолози и обучени медицински сестри, со цел подигнување на свесноста за навремено […]

МАНОЛЕВА: ЗДРАВСТВЕНИОТ ДОМ НЕГОТИНО СО ЗАЈАКНАТИ КАПАЦИТЕТИ, МИНИСТЕРСТВОТО И ВЛАДАТА ПОКАЖАА КАКО СЕ РАБОТИ ВО ИНТЕРЕС НА ПАЦИЕНТИТЕ И ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ

Заменик министерката за здравство, д-р Маја Манолева беше во работна посета на Здравствен дом Неготино, каде оствари средба со менаџментот и направи обиколка низ установата. Во изјава за медиумите, таа информираше дека во изминативе шест години се реализирани бројни инвестиции во Здравствениот дом со што се унапреди здравствената заштита за пациентите. -Комплетно е опремена биохемиската […]

ДЕМИРИ: ИМУНИЗАЦИЈАТА Е НАЈГОЛЕМОТО ДОСТИГНУВАЊЕ, ДОСЕГА ВАКЦИНИРАНИ ПОВЕЌЕ ОД 22 ИЛЈАДИ ЛИЦА

Министерот за здравство д-р Илир Демири, во вчерашното гостување во емисијата „10 минути“ на ТВ21 потенцираше дека вакцинацијата е најголемото достигнување. Тој информираше дека со самото прогласување на епидемија на градот Скопје досега вакцинирани се повеќе од 22 илјади лица. Во емисијата, посочи дека вакциналните пунктови работат во две смени со цел да им биде […]

ДЕМИРИ: ГИ ПРИФАЌАМЕ ПРЕПОРАКИТЕ, ДСЗИ ДА СПРОВЕДУВА КОНТРОЛИ

Министерството за здравство ја информира јавноста дека министерот д-р Илир Демири ги прифаќа препораките на Комисијата за заразни болести (КЗБ) за спречување на ширењето на голема кашлица (пертусис). Министерот Демири, ќе донесе одлука со која на Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) ќе му наложи да постапува согласно законските надлежности предивидени со Закон за заштита […]

ДЕМИРИ НА СРЕДБА СО ПРЕТСТАВНИЦИ НА ХУМАНИТАРНАТА ОРГАНИЗАЦИЈА „ЕЛ ХИЛАЛ“

Министерот за здравство, д-р Илир Демири, денеска се сретна со претставници на хуманитарната организација „Ел Хилал“, предводени од претседателот на оваа организација Бехиџудин Шехапи. На средбата, се разговараше за можната соработка во јавното здравство со цел подобрување на здравјето на граѓаните и условите во кои работат здравствените работници. Претседателот на „Ел Хилал“ Шехапи му посака […]

ДЕМИРИ: СО СОВРЕМЕНИОТ ЛАПАРОСКОП ЌЕ СЕ ВРШАТ 800 ИНТЕРВЕНЦИИ ГОДИШНО НА ДЕТСКА ХИРУРГИЈА

Министерот за здравство, д-р Илир Демири денеска ја посети Универзитетската клиника за детска хирургија кадешто оствари средба со директорите Славица Литајковска и Елмедин Асани и изрази задоволство од реализираните инвестиции што значат унапредување на здравствената заштита на најмладите пациенти. -Минатата година од сопствени средства на клиниката беше набавен најсовремен лапароскопски апарат во вредност над 12 […]

ОПФАТЕНИ ТРИ ЈАВНИ ЗДРАВСТВЕНИ УСТАНОВИ ВО РАМКИ НА ЈАПОНСКАТА ПРОГРАМА ЗА МАЛИ ГРАНТОВИ

Министерот за здравство д-р Илир Демири и заменик министерката за здравство д-р Маја Манолева присуствуваа на потпишувањето нови грант-проекти во рамки на Јапонската програма за мали грантови за основни потреби и човечка безбедност, во организација на Амбасадата на Јапонија. -Посебно ме радува што со овие грантови се опфатени три јавни здравствени установи, како што се: […]

МАНОЛЕВА: ЗДРАВСТВЕНИОТ ДОМ ТЕТОВО Е ПОЗИТИВЕН ПРИМЕР ЗА ВЛОЖУВАЊЕ И ПОДОБРУВАЊЕ НА УСЛОВИТЕ ЗА ПАЦИЕНТИТЕ И ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ

Заменик министерката за здравство д-р Маја Манолева беше во работна посета на Здравствениот дом во Тетово, каде оствари средба со менаџментот и направи обиколка низ установата. -Со инфраструктурното зајакнување се овозможуваат поквалитетни здравствени услуги за пациентите. Со заеднички заложби продолжуваме да го зајакнуваме јавното здравство со опрема, кадар и инфраструктурни проекти. Инвестициите во здравствениот систем […]