МИНИСТЕРОТ ФИЛИПЧЕ ОД СТРУГА: ГО РЕШИВМЕ ДЕЦЕНИСКИОТ ПРОБЛЕМ, СТРУЖАНИ ИМААТ ДОСТАПНИ ЛЕКОВИ ВО СЕКОЕ ВРЕМЕ

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, попладнево посети неколку аптеки во општина Струга, за да се информира како тече мерката за укинување на квотите за лекови на рецепт.

„Струга беше една од првите општини во која ги укинавме квотите за лекови на рецепт во аптеките во овој град. Граѓаните во овој регион, од месец август имаат достапни лекови во секое време. Тие повеќе не стравуваат дека може да останат без потребната терапија. Го решивме деценискиот проблем, граѓаните имаат лекови во почетокот, на средината и кон крајот на месецот“, потенцираше министерот Филипче.

Сподели на:

Related Posts