РЕГИСТРИРАН 61 НОВ СЛУЧАЈ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 92753, ОЗДРАВЕНИ 440 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ 11 ЛИЦA

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 678 тестирања, а регистрирани се 61 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 35, Кавадарци –7,  Тетово – 3, Прилеп – 3, Штип – 3 , Охрид -2, Струга -2, Кочани – 2, Куманово – 1, Гостивар -1, Велес – 1, Крива Паланка – 1 .  
Регистрирани се 440 оздравени пациенти од:Скопје – 266, Кавадарци – 26, Куманово – 23, Битола – 18, Прилеп – 17, Тетово – 13, Струмица – 12, Штип – 10, Кочани -9, Велес – 7, Гостивар – 6, Крива Паланка – 5 , Берово – 5 , Пробиштип – 5, Кичево – 3, Гевгелија – 2 , Неготино – 2 , Ресен – 2 ,Виница – 2 , Богданци – 2 , Охрид – 1 , Свети Николе -1 , Радовиш – 1 , Демир Хисар -1 , Пехчево – 1.

Починати се 11 лица, 6 пациенти од Скопје (83,83,82,81,73 и 67г), двајца од Гостивар ( 60 и 61 г ) и по еден од Охрид (83г), Струмица (75г) и  Тетово (77 г). Сите 11 пациенти се починати во болнички услови.

Направените 678 теста се преку: ИЈЗ-103, ЦЈЗ Скопје-38, Авицена-0, Биотек-70, Жан Митрев (Филип Втори)-86, Систина-159, лабораторија Лаор–0, МАНУ-45, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби -4, ГАК-0, Синлаб-0, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 173, УК Пулмологија со алергологија–0, лаборатории од странство-0.
Досега во земјата се направени вкупно 457.019 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 92.753, бројката на оздравени пациенти е 82.121, на починати е 2.866, а бројот на активни случаи изнесува 7.766. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна: • Скопје 40.4451, активни 4.014• Куманово 5.201, активни 343• Тетово 5.116, активни 311• Прилеп 4.563, активни 147• Гостивар 3.625, активни 196• Штип 3.505, активни 114• Битола 3.231, активни 153• Велес 3.101, активни 255• Охрид 2.822, активни 371• Кавадарци 2.611, активни 322• Струмица 2.535, активни 249• Струга 2.216, активни 161• Кочани 1.724, активни 73• Кичево 1.719, активни 124• Свети Николе 1.080, активни 34• Гевгелија 995, активни 100• Неготино 966, активни 83• Дебар 766, активни 93• Ресен 742, активни 97• Крива Паланка 724, активни 37• Радовиш 707, активни 50• Делчево 619, активни 178• Берово 594, активни 36• Пробиштип 507, активни 32• Виница 491, активни 29• Валандово 325, активни 11• Македонски Брод 246, активни 12• Демир Хисар 244, активни 5• Кратово 230, активни 25• Богданци 225, активни 23• Крушево 208, активни 26• Демир Капија 207, активни 39• Македонска Каменица 190, активни 17• Пехчево 183, активни 10• Дојран 84, активни 6 случаи.

Сподели на:

Related Posts