РЕГИСТРИРАНИ 183 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 90654 ОЗДРАВЕНИ 1731 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ 6 ЛИЦA

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1466 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-85, Куманово-6, Тетово-10, Прилеп-7, Гостивар-6, Штип-3, Битола-1, Велес-4, Охрид-10, Струмица-3, Кавадарци-13, Струга-5,  Кочани-2, Кичево-1, Свети Николе-1, Гевгелија-6, Неготино-4, Дебар-1, Ресен-6, Радовиш-2,  Делчево-1, Пробиштип-2, Богданци-2, Кратово-1, Дојран-1.

Институтот за јавно здравје регистрира 1731 оздравени пациенти од: Скопје-983, Куманово-57, Тетово-98, Прилеп-5, Гостивар-87, Штип-23, Битола-60, Велес-62, Охрид-25, Струмица-60, Кавадарци-36, Струга-21, Кочани-24, Кичево-28, Свети Николе-9, Гевгелија-18, Неготино-29, Дебар-6, Ресен-16, Крива Паланка-10, Радовиш-4, Берово-4, Делчево-10, Пробиштип-2, Виница-13, Валандово-7, Демир Хисар-5, Богданци-5, Македонска Каменица-12, Демир Капија-9, Пехчево-1 и Дојран-2.
Починати се 6 лица, еден пациент од Скопје (90г), еден од Куманово (51г), еден од Прилеп (77г), еден од Гостивар (71г) и два пациенти од Охрид (72 и 45г). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 90654, бројката на оздравени пациенти е 78154, на починати е 2785, а бројот на активни случаи изнесува 9715. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:• Скопје 39426, активни 5461• Куманово 5109, активни 392• Тетово 5031, активни 382• Прилеп 4522, активни 250• Гостивар 3576, активни 228• Штип 3474, активни 149• Битола 3187, активни 165• Велес 3010, активни 257• Охрид 2721, активни 349• Струмица 2506, активни 302• Кавадарци 2466, активни 336• Струга 2174, активни 141• Кочани 1714, активни 96• Кичево 1694, активни 130• Свети Николе 1066, активни 38• Гевгелија 970, активни 101• Неготино 953, активни 121• Дебар 741, активни 116• Ресен 727, активни 109• Крива Паланка 712, активни 56• Радовиш 685, активни 46• Берово 575, активни 47• Делчево 558, активни 163• Пробиштип 499, активни 42• Виница 482, активни 32• Валандово 325, активни 15• Демир Хисар 242, активни 9• Македонски Брод 240, активни 12• Богданци 222, активни 32• Кратово 214, активни 17• Крушево 200, активни 38• Македонска Каменица 190, активни 36• Демир Капија 182, активни 29• Пехчево 179, активни 12• Дојран 82, активни 6

Направените 1466 теста се преку: ИЈЗ-394, ЦЈЗ Скопје-50,  Авицена-175, Биотек-199, МАНУ -93,  Жан Митрев (Филип Втори)-72, Систина со PCR метода -173, лабораторија Лаор –194, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-56, Инфективна клиника-2, ГАК-0, Синлаб-17, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -41, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 442.600 тестирања на Ковид -19.

Сподели на:

Related Posts