РЕГИСТРИРАНИ 476 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 95.347, ОЗДРАВЕНИ СЕ 407 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ СЕ 9 ЛИЦА

Во последните 24 часа се направени 2863 тестирања, а регистрирани се 476 нови случаи на ковид-19 во:-Скопје 221-Прилеп 31 -Кавадарци 31 -Охрид 24 -Велес 23 -Куманово 20 -Тетово 12 -Битола 11 -Делчево 9 -Струмица 8 -Кочани 8 -Гевгелија 8 -Неготино 8 -Ресен 8 -Крива Паланка 7 -Гостивар 6 -Кичево 6 -Штип 5-Струга 5 -Пробиштип 5 -Крушево 5 -Радовиш 2 -Берово 2 -Виница 2 -Валандово 2 -Демир Хисар 2 -Кратово 2 -Македонски Брод 1 -Дебар 1 -Дојран 1. Починати се 9 лица, 4 пациенти од Скопје (53г, 67г, 68г, 74г), и по еден смртен случај од Прилеп (68г), Велес (75г), Охрид (72г), Струмица (81г), Кочани (63г). Сите пациенти се починати во болнички услови.Регистрирани се 407 оздравени пациенти од:-Скопје 176 -Охрид 36 -Тетово 29 -Куманово 22 -Струга 19 -Велес 18 -Гостивар 15 -Кичево 12 -Струмица 11 -Дебар 10 -Битола 7 -Кавадарци 7 -Штип 6 -Гевгелија 6 -Берово 5 -Кратово 4 -Кочани 3-Свети Николе 3-Ресен 3 -Пробиштип 3 -Прилеп 2 -Неготино 2 -Крива Паланка 2 -Виница 2 -Радовиш 1 -Демир Хисар 1 -Македонски Брод 1 -Крушево 1Досега во земјата се направени вкупно 474.280 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 95.347, бројката на оздравени пациенти е 85.846, на починати е 2.955, а бројот на активни случаи изнесува 6.546.

Сподели на:

Related Posts