РЕГИСТРИРАНИ СЕ 389 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 95.736, ОЗДРАВЕНИ СЕ 998 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ СЕ 4 ЛИЦА

Во последните 24 часа се направени 2445 тестирања, а регистрирани се 389 нови случаи на ковид-19 во:-Скопје 140 -Прилеп 34 -Кавадарци 33 -Куманово 21 -Велес 20 -Охрид 15-Делчево 14 -Битола 13 -Тетово 12 -Струмица 12 -Неготино 11 -Штип 10 -Гевгелија 8 -Гостивар 6 -Берово 6 -Свети Николе 4 -Крива Паланка 4 -Кратово 4 -Струга 3 -Кочани 3 -Ресен 3 -Виница 2 -Демир Капија 2 -Дојран 2 -Кичево 1 -Дебар 1 -Радовиш 1 -Пробиштип 1-Македонски Брод 1 -Богданци 1 -Крушево 1. Починати се 4 лица, по еден пациент од Куманово (73г), Кавадарци (65г), Пробиштип (87г) и Виница (83г). Три пациенти се починати во болнички услови и еден е починат во домашни услови.Регистрирани се 998 оздравени пациенти од:-Скопје 620-Куманово 36 -Тетово 35 -Охрид 33 -Струмица 28 -Кавадарци 25 -Велес 25 -Гостивар 25 -Битола 18 -Ресен 16 -Дебар 16 -Делчево 15 -Штип 15 -Прилеп 13 -Гевгелија 13 -Неготино 8 -Струга 8 -Кичево 8 -Пробиштип 5 -Македонска Каменица 5 -Кратово и Богданци 4-Крива Паланка 3 -Виница 3-Крушево 3 -Пехчево 3 -Кочани 2-Демир Капија 2 -Радовиш 2 -Валандово 2 -Берово 1-Свети Николе 1 -Македонски Брод 1Досега во земјата се направени вкупно 476.725 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 95.736, бројката на оздравени пациенти е 86.844, на починати е 2.959, а бројот на активни случаи изнесува 5.933.

Сподели на:

Related Posts