РЕГИСТРИРАНИ 75 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 94.871, ОЗДРАВЕНИ СЕ 1440 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ СЕ 22 ЛИЦА

Во последните 24 часа се направени 726 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на ковид-19 во:-Скопје 45-Кавадарци 11 -Прилеп 8 -Струга 3 -Неготино 2-Тетово 2 -Велес 2 -Куманово 1 -Кочани 1. Починати се 22 лица, 10 пациенти од Скопје(71г,64г,79г,84г,32г,73г,81г,67г и два случаи по 65г), по два смртни случаи се регистрирани од Тетово (68г и 70г) и од Прилеп (66г и 85г) и по еден смртен случај од Радовиш (85г), Кавадарци (63г), Гостивар (82г), Демир Капија (27г), Струмица (65г), Охрид (68г), Струга (71г) и Куманово (65). Деветнаесет пациенти се починати во болнички услови, а еден пациент е починат во домашни услови. Регистрирани се 1440 оздравени пациенти од:-Скопје 798 -Кавадарци 76 -Струмица 71-Тетово 67 -Куманово 56 -Гостивар 47 -Велес 34 -Прилеп 32 -Неготино 27 -Битола 26 -Делчево 25 -Охрид 22 -Гевгелија 22 -Кичево 18 -Ресен 18 -Кочани 15 -Штип 14 -Струга 12 -Свети Николе 10 -Богданци 9-Македонска Каменица 9-Дебар 6 -Радовиш 6 -Берово 5 -Демир Капија 4 -Крива Паланка 2-Виница -Валандово 2 -Дојран 2 -Демир Хисар 1 -Македонски Брод 1-Крушево 1Досега во земјата се направени вкупно 471.417 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 94.871, бројката на оздравени пациенти е 85.439, на починати е 2.946, а бројот на активни случаи изнесува 6.486.

Сподели на:

Related Posts