РЕГИСТРИРАНИ 199 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 94.798 – ОЗДРАВЕНИ СЕ 264 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ СЕ 8 ЛИЦА

Во последните 24 часа се направени 1846 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на ковид-19 во:-Скопје 80 -Охрид 19 -Кавадарци 19 -Тетово 14 -Прилеп 13 -Куманово 9 -Гостивар 7 -Велес 7 -Струмица 6-Гевгелија 6 -Битола 5 -Струга 5 -Свети Николе 2 -Ресен 2 -Делчево 2 -Штип 1 -Кочани 1-Кратово 1. Починати се 8 лица, 2 пациенти од Кочани (74, 70г), по еден смртен случај е регистриран од Скопје (76г), Ресен (88г), Кавадарци (77), Гостивар (70), Гевгелија (63) и Битола (65). Сите пациенти се починати во болнички услови.Регистрирани се 264 оздравени пациенти од:-Скопје 111 -Охрид 66 -Струга 35 -Куманово 9-Велес 9 -Берово 6 -Пробиштип 5-Битола 4 -Кочани 3-Свети Николе 3 -Крива Паланка 3 -Радовиш 3 -Тетово 1 -Штип 1 -Кавадарци 1 -Струмица 1 -Кичево 1 -Дебар 1 -Кратово 1Досега во земјата се направени вкупно 470.691 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 94.798, бројката на оздравени пациенти е 83.999, на починати е 2.924, а бројот на активни случаи изнесува 7.875.

Сподели на:

Related Posts