РЕГИСТРИРАНИ ЧЕТИРИ НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19, ЕДЕН ПОЧИНАТ И 14 ОЗДРАВЕНИ ПАЦИЕНТИ

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 1.337 тестирања, а регистрирани се четири нови случаи со КОВИД-19, од кои тројца од Скопје и еден од Прилеп.

Регистрирани се 14 оздравени пациенти од: Скопје – 8, Куманово – 3, Прилеп, Неготино и Македонска Каменица  –  по едно лице.
Пријавено е едно починато лице:  од Скопје (66г), во болнички услови.

Направени се 1.337 тестови преку: ИЈЗ-28, ЦЈЗ Скопје-27, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово–0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија-0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, МАНУ-0, Жан Митрев (Филип Втори)-128, Авицена-81, Биотек-157, Систина-115, лабораторија Лаор-0, Синлаб-14, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа–0, Никоб лаб-141, ВФВ Медикал-49, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 597 теста. Во земјата, досега, се направени вкупно 835.436 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.540, бројката на оздравени пациенти е 149.642, на починати е 5.472, а бројот на активни случаи изнесува 426 лица.

Сподели на:

Related Posts