РЕГИСТРИРАНИ 404 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 94.599 – ОЗДРАВЕНИ СЕ 101 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ СЕ 8 ЛИЦА

Во последните 24 часа се направени 2727 тестирања, а регистрирани се 404 нови случаи на ковид-19 во:-Скопје 180-Охрид 32 -Кавадарци 19 -Куманово 16 -Битола 15-Струмица 15 -Струга 15 -Прилеп 11 -Тетово 10 -Велес 9 -Штип 8 -Дебар 7 -Ресен 7-Кочани 6 -Гевгелија 6-Делчево 6-Гостивар 5 -Кичево 4 -Неготино 4-Крива Паланка 4-Радовиш 4 -Берово 4-Пробиштип 4-Валандово 4-Крушево 2 -Свети Николе 1 -Демир Хисар 1 -Македонски Брод 1-Кратово 1 -Македонска Каменица 1 -Дојран 1Починати се 8 лица, 2 пациенти од Скопје(53, 60г), по еден смртен случај е регистриран од Штип (70г), Струга (88г), Струмица (55г), Дебар (67г), Радовиш(79г) и Берово (83г). Сите пациенти се починати во болнички услови.Регистрирани се 101 оздравени пациенти:-Скопје 39 -Велес 10 -Ресен -Куманово 9 -Гостивар 6 -Битола 5 -Кичево 5 -Струмица 3 -Прилеп 2 -Штип 2-Кавадарци 2 -Свети Николе 2-Неготино 2 -Тетово 1-Крива Паланка 1 -Пробиштип 1 -Демир Хисар 1-Македонски Брод 1Досега во земјата се направени вкупно 468.845 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 94.599, бројката на оздравени пациенти е 83.735, на починати е 2.916, а бројот на активни случаи изнесува 7.948

Сподели на:

Related Posts