РЕЗУЛТАТИТЕ НА ДВАЈЦАТА ПАЦИЕНТИ СЕ НЕГАТИВНИ НА КОРОНА ВИРУС, ЕДИНСТВЕНАТА ПАЦИЕНТКА ПОЗИТИВНА НА КОРОНА ВИРУС Е ВО ДОБРА ОПШТА ЗДРАВСТВЕНА СОСТОЈБА

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче во денешната изјава за медиумите истакна дека единствената пациентка којашто е позитивна на корона вирус е во добра општа здравствена состојба и се лекува на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје.

„Единствената пациентка којашто се лечи на инфективната клиника е во добра општа состојба. Веќе втор ден нема температура, претпоставувам дека многу скоро ќе почне и закрепнувањето. Негативен е резултатот на возачот, којшто го управувал комбето, во коешто патувала пациентката која се лечи на инфективната клиника. Поради секоја можна варијанта тој и понатаму ќе остане во домашна изолација, во текот на следните денови, се до четиринаесеттиот ден, кога завршува периодот на инкубација, а потоа лекарите специјалисти, инфектолози, епидемиолози ќе одлучат дали и повторно ќе се тестира“, потенцираше министерот Филипче.

Во изјавата, министерот Филипче потенцираше дека се негативни резултатите и на пациентот кој вчера заедно со девојката побегнале од штипската болница.

„Исто така е негативен тестот на пациентот кој со симптоми се јавил преку виничкиот здравствен дом на инфективното одделение во штипската болница“, рече министерот Филипче и додаде дека утрово разговарал со конзулот, нема податоци дека има заболени наши државјани, ниту пак наши државјани кои се во карантин и кои живеат во регионот на Северна Италија.

Нема простор за паника. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат препораките на Министерството за здравство за заштита од корона вирус.

Сподели на:

Related Posts