Соопштенија

ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ПАЦИЕНТИТЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА

Почитувани, Согласно Заклучоците на Комисијата за заразни болести содржани во записникот бр. 09-982/34 од 31.03.2020 година, Министерството за здравство ги известува сите лица кои поминале период од 14 дена во самоизолација (домашна изолација) и немаат симптоми дека не е потребно лабораториски да се тестираат. Со почит,Министерство за здравство

ЗДРАВСТВЕНИОТ СИСТЕМ Е ПОДГОТВЕН СО КАПАЦИТЕТИ ЗА ПОГОЛЕМ БРОЈ НА ПАЦИЕНТИ СО КОРОНАВИРУС

Здравствениот систем е подготвен да апсорбира поголем број на пациенти којшто се очекува со пикот на коронавирусот кон крајот на април, изјави Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче на вчерашната прес-конференција. Клиниката за инфективни болести заедно со дополнителниот капацитет за прием на тешко и средно-тешко болни пациенти со коронавирус располага со 250 болнички кревети, […]

ТЕСТОВИТЕ КОИ ГИ КОРИСТИ ПРИВАТНАТА КЛИНИКА СИСТИНА СЕ РАЗЛИЧЕН ТИП ОД ТЕСТОВИТЕ НА СИТЕ ОСТАНАТИ ИНСТИТУЦИИ, ТИЕ ТЕСТОВИ ГО ДЕТЕКТИРААТ ПРИСУСТВОТО НА АНТИТЕЛА НА ВИРУСОТ КОВИД-19, ДОДЕКА ОСТАНАТИТЕ ТЕСТОВИ ГО ДЕТЕКТИРААТ ДИРЕКТНОТО ПРИСУСТВО НА САМИОТ ВИРУС

Во однос на објавите во дел од медиумите за бројот на позитивни случаи од тестираните пациенти во Систина, Министерството за здравство го појаснува следното. Тестовите кои ги користи приватната клиника Систина се различен тип од тестовите на сите останати институции. Имено, тие тестови го детектираат присуството на анти тела на вирусот Ковид-19, додека останатите тестови […]

ПОТВРДЕНИ 25 НОВИ СЛУЧАИ ПОЗИТИВНИ НА ПОЗИТИВНИ НА КОВИД 19-ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ ИЗНЕСУВА 354, НА ИНФЕКТИВНАТА КЛИНИКА ВО СКОПЈЕ ПОЧИНА ПАЦИЕНТКА ОД ЛАБУНИШТА

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина една пациентка од Лабуништа на возраст од 65 години. Пациентката имала претходни заболувања – коморбидитети: хронично опструктивна белодробна болест, дијабетес, срцева слабост и обезност. Што се однесува до пациентката која во неделата наутро почина во болница во Струга, […]

ОД ДЕНЕСКА ВО ФУНКЦИЈА Е ПУНКТОТ ВО ПОЛИКЛИНИКАТА МЛИН БАЛКАН – СЕ ЗГОЛЕМУВААТ КАПАЦИТЕТИТЕ ЗА ТЕСТИРАЊЕ НА КОРОНАВИРУС ШИРУМ ЗЕМЈАТА

Министерството за здравство инфомира дека од денеска е во функција уште еден пункт за тестирање на коронавирус во Поликлиниката Млин Балкан. Граѓаните на Скопје можат да се тестираат во четирите пункта во: Поликлиниките Јане Сандански, Ченто, Чаир и Млин Балкан. Со ова, двојно е зголемен капацитетот за тестирање во Скопје. Од минатата недела во функција […]

РЕГИСТРИРАНИ 44 НОВИ СЛУЧАИ-ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ ИЗНЕСУВА 329 ЛИЦА, НА КЛИНИКАТА ЗА ИНФЕКТИВНИ БОЛЕСТИ И ФЕБРИЛНИ СОСТОЈБИ ПОЧИНАА 2 ЛИЦА

 Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби од Ковид-19 починаа двајца мажи, едниот на возраст од 45 години од Куманово, другиот на возраст од 78 години од Дебар. Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби од Ковид-19 починаа двајца мажи, едниот на возраст […]

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО ОТВОРИ ПОСЕБНИ СМЕТКИ ЗА ДОНАЦИИ, МОЖЕ ДА СЕ ДОНИРААТ ПАРИЧНИ СРЕДСТВА, НО И ОПРЕМА СОГЛАСНО ЛИСТАТА НА ПРИОРИТЕТИ НА МИНИСТЕРСТВОТО

Министерството за здравство им се заблагодарува на сите кои досега со донаци во парични средства и добра дадоа поддршка во напорите на институциите за справување со состојбата со Ковид-19 во земјата. Со оглед на бројните прашања и интересот за донации, министерството има отворено наменски донациски сметки.  За директна финансиска помош во парични донации за набавка […]

ВО ТРЕТМАНОТ НА ПОЗИТИВНИ ПАЦИЕНТИ НА КОВИД-19, МАТИЧНИТЕ ЛЕКАРИ ПОСТАПУВААТ ПО ПРОТОКОЛ НА КЛИНИКАТА ЗА ИНФЕКТИВНИ БОЛЕСТИ И ФЕБРИЛНИ СОСТОЈБИ

Министерството за здравство информира дека секој матичен лекар, кој преку „Мој Термин“ му закажува на својот пациент тестирање на Ковид-19, ги добива резултатите на пациентот и доколку на пациентот му се одреди домашно лекување точно ги знае насоките за негово следење. За пациент на домашно лекување, матичниот лекар постапува по претходно утврден и усвоен протокол […]

РЕГИСТРИРАНИ 26 НОВИ СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС ВО ЗЕМЈАТА-ВКУПНО 285 ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ ПАЦИЕНТИ , ПОЧИНА 1 ПАЦИЕНТ, 9 ПАЦИЕНТИ СЕ ИЗЛЕКУВАНИ И ИСПИШАНИ ОД БОЛНИЧКО ЛЕКУВАЊЕ

Министерството за здравство информира дека утрово на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина еден пациент на 79 години, од Дебар. Пациентот е дијагностициран позитивен на Ковид-19 на 23 март, а со влошена здравствена состојба хоспитализиран на клиниката во Скопје на 25 март. Денеска од  Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби […]

ФИЛИПЧЕ: ОВА СЕ ВРЕМИЊА И СИТУАЦИИ ВО КОИШТО НЕ ТРЕБА НИКОЈ ДА БИДЕ СТИГНАТИЗИРАН, ДРЖАВНИОТ КАРАНТИН Е МОДЕЛ КОЈШТО ГО ШТИТИ КОЛЕКТИВНОТО ЗДРАВЈЕ И ЗДРАВЈЕТО НА СЕКОЈ ГРАЃАНИН

Министерството за здравстсво апелира до граѓаните да не се стигматизираат и осудуваат луѓето кои се сместуваат во државен карантин. Се работи за наши граѓани кои се враќааат во својата земја од различни страни на светот. Во вакви моменти секој се чуствува најбезбедно дома, меѓу своите најблиски. Денеска, на редовната прес конференција, Министерот за здравство, Доц. […]